Oma eelmises postituses puudutasime laiemalt teemat, kuidas läbi väikeste muutuste hoida kokku rohkem vett. Kuna on selgeks tehtud, et väga suur osa veest kulub just vannitoas, siis sel korral vaatame lähemalt, mida saab vee kokkuhoiuks ära teha vannitoas.

On kindlaks tehtud, et kodumajapidamises

 • 27% veest kulutab WC 
 • 22% kasutatavast veest kulub pesu pesemisele 
 • 17% läheb duši all käimisele  
 • 16% kulub nõude pesemisele 
 • 14% kulutatud veest ei saa kasutaja mingit kasu, kuna selle võib kanda lekete arvele
 • ülejäänud 4% kasutatavast veest jaguneb muude majapidamistoimingute vahel

Väiksed muutused, mis aitavad.

 • Käi pigem dušši all kui vannis, sest vannis käimine võtab keskmiselt 3 korda rohkem vett kui dušši all käimine. Samas arvesta, et ka pikk dušši all viibimine võtab sama palju vett, kui vannis käimine. Ka 5 minutiga saad end puhtaks. Arvesta, et minutis kulub keskmiselt 7-10 liitrit vett. Olles dušši all, sulge vesi seebitamise ja šampooni kasutamise ajaks.
 • Hammaste pesemisel sulge vesi harjamise ajaks, veel parem kui kasutad vee kasutamiseks eraldi klaasi. Ka selline väike asi säästab keskmiselt 9 liitrit vett minutis!
 • Wc-pott pole prügikast, ära “uputa” sinna kõike, mis ette juhtub. Põhjendamatult suurenenud veekuluga kaasneb varem või hiljem kanalisatsioonitorude ummistus, samuti aitab see kaasa vee reostusele. Ühe korraga kulub wc-s 11-20 l vett. 
 • Ära pane pesumasinat pesema vaid paari riideeseme pärast. Pese pesu terve masina jagu, kuid ära pane masinasse rohkem pesu, kui maksimaalselt lubatud. Ära kasuta eelpesurežiimi, kui riided ei ole eriti mustad.
 • Võimaluse ja vajaduse korral kaalu vanade seadmete ja tehnika asendamist uute ja säästlikemaga. Võrreldes kahe käepidemega kraanidega, aitavad kangsegistid vett säästa 40% ning uued pesumasinad kasutavad vanematest tunduvalt vähem vett ja elektrienergiat. 
 • Keera kraan hoolikalt kinni peale kasutamist ning leia ja paranda kõik lekked. Paranda tilkuvad kraanid, mille kaudu võib nädalas, sõltuvalt tilkumiskiirusest kasutult kanalisatsiooni voolata 300 kuni mitu tuhat liitrit vett. Jooksev kraan kulutab 9 liitrit vett minutis, pidevalt nirisev kraan aga ca 27 pange ööpäevas. Paranda kiiresti lekkiv WC loputuskast. Lekkiva WC-poti tõttu võib raisku minna 200 liitrit vett päevas – sama palju kui seda 50 korda loputades.
 • Lekke leidmise lihtsaim viis on lülitada välja kõik vett tarbivad seadmed ja sulgeda kraanid ning fikseerida veemõõtja näit. Tunni aja möödudes vaata veemõõtja näit uuesti üle. Kui see on muutunud, esineb Sinu majapidamises veelekkeid. Tüüpilisemateks lekkekohtadeks on kõikvõimalikud ühenduskohad boileri, pesumasina või nõudepesumasina ühendamiseks veevõrku, samuti WC loputuskasti lekked. 

KODUTÖÖ 👇
Märka veega seotud tegevusi ja harjumusi ning muuda neid.

Vannitoas ja wc-s on reostus ning vee üle tarbimine väga kerge tekkima. Märka seda ning anna endast parim, et Sinu tegevuse tõttu seda ei tekiks.

Mõned ideed, mida võiks kodutöö käigus rakendada.

 • Ela nädal ilma muutusteta ning tee märkeid oma tegevuste ja harjumuste kohta. Vaata, kuidas tarbid vett ning mida muuta saad. Teisel nädalal anna endast parim ning rakenda kõik muutused, mida võimalikuks pead. Võrdle kodutöös tulemusi.
 • Võta eesmärgiks kontrollida lekkeid ning likvideeri need.

Mõistame täielikult keerulist olukorda, kui üheskoos ei saa praegu kodutöid teha, aga näeme, et on võimalik siiski ühiseid eesmärke saavutada ka siis, kui võistkonna liikmed eraldi tegutsevad.

Seega soovitame võistkondadel püstitada kodutööde eesmärk selliset, et liikmed saavad neid teha individuaalselt kodudes ning virtuaalselt tiimiliikmetele jagada. Enamusel on kindlasti ka võimalus jäädvustada oma tegemisi piltide ja videotega ning hiljem saab neist koostada ägeda kollaaži, mida saate saata žüriile ning rahvale hääletamiseks. Miks mitte teha kodutööde puhul individuaalsed eesmärgid ning tekitada oma tiimisisene võistlus?

Kodutööd saab esitada 27. märts kuni 5. aprill, kell 23.59. Hääli oma lemmikutele saab anda 6.-12. aprilli südaööni.
Teisi vee kodutööde võimalusi vaata SIIT.

Kasutatud materjalid.

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja