Teine fookus VESI

Vee kodutöid saab esitada vahemikus 27. märts kuni 5. aprill, kuni kell 23.59. Hääletamine toimub vahemikus 6.-12. aprill ning hiljemalt 15. aprillil avaldame hääletuste tulemused.

Igal võistkonnal tuleb valida üks järgnevatest kodutöödest:

 • Kodu puhtaks keemia vabalt! Valmista ise puhastusvahendeid ja tee võrdluseks puhastusi keemia vs isetehtud vahenditega.
 • Jälgi kui palju ühekordselt kasutatavat plasti tegelikult igapäevaselt märkamatult kasutad. Väldi ühekordseks kasutamiseks mõeldud plasti nagu kilekotid, joogikõrred, kohvitopsid, ühekordsed nõud jms. Joo pudelivee asemel kraanivett. Leia alternatiive ühekordsele plastikule.
 • Tarbi vähem vett ja jälgi oma tegevusi, mis on seoses veega. Kodutöö on rohkem individuaalset laadi aga võistkonnas jagamiseks, eesmärk on kasutada võimalikult vähe vett.
 • Vannitoas ja wc-s on reostus ja vee üle tarbimine väga kerge tekkima. Märka vabalt vannitoas ning anna endast parim, et Sinu tegevuse tõttu seda ei tekiks. Kodutööks on kirjeldada tegevusi, mis sai tehtud ja mis tulemus oli ning mis on tegevuse järeldus.
 • Igal fookuse raames on alati ka üks vaba teema ning sel korral on kodutööks märgata kiusamist, seda takistada ning kindlasti ka mitte ise kiusata! Ei kiusa ega narri – mitte kedagi, mitte kuskil! Ela kiusamisvabalt!

Esimene fookus TARBIMINE

Igal võistkonnal tuli valida üks järgnevatest kodutöödest, mille sisuks oli:

 • Pöörata rohkem tähelepanu küünlale ja tema ümbrisele ning kuidas küünlaid põletades tekitada vähem jäätmeid. Kodutööks on välja mõelda ja teostada küünlaümbrise vaba küünal või õlilamp.
 • Vähendada kilekottide kasutamist ja nende sattumist loodusesse. Kodutööks on valmistada alternatiiv kilekotile, et saaks elada kilekoti vabamalt.
 • Anda vanale asjale uus väärtus või teha läbi väikse muutuse vanast uus. Kodutööks on asjade uueks töötlemine läbi taaskasutse, näiteks riiete, plastiku või paberi. Soovimatute asjade kinkimine neile, kes neid vajavad, Sinu vana on kellegi teise uus.
 • Leida võimalus asjade ümbertöötlemisele, näiteks rõivaste mitte vistkamine olmeprügisse, koguda kokku kõik, mida ei oska taaskasutada ning viia ümbertöötlemisele. Osaleda töötubades, kus pakutakse ümbertöötlemisvõimalusi.
 • Vaba teema – emotsiooni vabalt. Enne kui ostad, mõtle hoolega, kas päriselt ka vajad seda või on mõni alternatiiv. 2=1, ostad ühe uue asja ja leiad otstarbe kahele vanale (annad ära, teed otstarbe ümber jne).

Kokku esitati 51 kodutööd, pea 1000 eestimaalase poolt ning rahvahääletusel koguti kokku 4429 häält. Tarbimise kodutöid sai esitada kuni 5. märtsi südaööni ning hääletamine läks lukku 12. aprilli südaööl. Täname kõiki, kes oma hääle lemmikule andsid!

Koondarvestuse TOP 3 

Koondarvestuses tuli esikolmikusse:

7 punktiga
👉 Tondi põhikooli LÕ, kodutöö teemaks kilekoti vabalt ja tööks “Kotipunkt koolimajas”. Ise nad on oma kodutöö kohta öelnud, nii: “Õppisime kilekottide puhtust ja taaskasutatavust hindama, harjutasime kotte kokku voltima nii, et seda oleks esteetiline ka teistel kasutada ja üldises plaanis juurutasime head harjumust!”

6 punkti said võrdselt
👉 Kadrina Keskkooli 3.e, kodutöö teemaks taaskasutus ja tööks “Asjadele uus elu”. Ise nad on oma kodutöö kohta öelnud, nii: “Saime projekti käigus oluliselt targemaks. 1. Saime teada, et väga palju erinevaid materjale saab taaskasutada. 2. Valmistasime praktilisi esemeid, millest on meile endale kasu. 3. Õppisime säästlikult uusi esemeid valmistamaja nutikalt asju taaskasutama. 4. Leiutasime huvitavaid lahendusi. 5. Õppisime disainima riideid, jalanõusid ja erinevaid tarbeesemeid. 6. Tänu vanematele koolikaaslastele oskame nüüd mõelda sellele, mis materjalist asju me endale koju soetame ning kui kaua võtab looduses aega nende lagunemine.”

👉 Kohtla-Järve Sipelgad, kodutöö teemaks samuti kilekoti vabalt ja tööks “T-särkidest poekott”. Ise nad on oma kodutöö kohta öelnud, nii: “Tegevuste käigus õppisid lapsed lähenema loovalt probleemi lahendamisele ning panustama igaüks natuke ühise suurema eesmärgi nimel.”

HINDAMINE JA PUNKTIDE KUJUNEMINE

Hindamisel läheb arvesse:

 • kampaanias osalemine ja kodutöö esitamine, 1 punkt
 • esitlemisvormi korrektne täitmine, 1 punkt
 • kodutöö õigeaegne esitamine, 1 punkt
 • lisaks vaba teema käsitlemine, 1 punkt
 • rahvahääletus, 1-3 punkti
 • žürii hääletus, 1-3 punkti

Kõik punktid liidetakse omavahel kokku ning selle tulemusel tekib võistkondade pingerida. Maksimaalselt on ühe fookuse kodutöö eest võimalik saada 10 punkti.

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja