Neljas fookus ÕHK

Kokku esitati 32 kodutööd, kus osales 434 eestimaalast ning rahvahääletusel koguti kokku 5271 häält. Loe seiniste tulemuste kohta lähemalt SIIT.

Täname kõiki, kes oma hääle lemmikule andsid!

Igal võistkonnal tuli valida üks järgnevatest kodutöödest:

  • Liigu vabalt  – Anda oma panus heitgaaside tekke vähendamiseks – liikuda kampaania ajal ainult jalgsi või kasutades ratast. Tulemus pidi olema mõõdetav, näiteks muidu sõidan iga päev bussiga/autoga, aga see kuu ma seda ei teinud.
  • Kodu sisekliima – Eesmärgiks saada rohkem teada ruumi sisekliimast. Teha vahet, mis on suitsuandur ja vingugaasiandur ning kontrollida kodus ja oma tuttavate juures, kas vajalik seade on olemas ja töötaks. Hoolitseda tuli selle eest, et ruum, milles viibitakse oleks piisavalt tuulutatud ja teha kõik selleks, et hea sisekliima oleks tagatud.
  • Metsa vabalt  – Eesmärk oli vaadata peale oma harjumistele, sest ka mõistlik paberi tarbimine aitab kaasa metsa säästmisele, näiteks tuli jälgida, et ei toimuks mõttetut printimist ja tühjade paberite ära viskamist, pigem tuli leida neile uus otstarve. Prooviti täiesti nullist kasvatada puu (nt seemnest sidrun, õun vms) või valmista koju maitsetaime peenar, kasvõi aknalauale.
  • Vaba teema  – Ole “Võta Vabalt” saadik. Eesmärk viia keskkonnakampaanias õpitu edasi oma sugulastele ja sõpradele.
  • Galerii
  • Sorteeri:

Hääletustulemused

1 koht
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://liigumevabalt.weebly.com/
849
2 koht
SULELISED
623
3 koht
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://www.youtube.com/watch?v=yZ-xUKG-URg&t=8s
521
Rohetiim

Teema: Metsa vabalt

Valisime antud teema, sest see kõnetas meid kõige rohkem. Samuti oli teemas võimalik valida igal liikmel endale sobiv ülesanne.
Hääli:  22
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://www.youtube.com/watch?v=yvdgTw6jsw8&feature=youtu.be
Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Oleme selle vahva projekti jooskul omandanud erinevatest looduse valdkondadest - ÕHK, MAA, VESI, TARBIMINE - erinevaid teadmisi ja säästmise viise. Nüüd võtsime kõik projekti jooksul õpitu kokku ja iga õpilane vormistas oma plakat, kuhu pani kirja oma pere reeglid/nipid/eesmärgid/lubadused. Plakatid riputati kodudes külmappidele, koridoridesse, kapile või mujale perele hästi nähtavasse kohta, et need pereliikmetel ikka silma all oleks ja end meelde tuletaks.
Hääli:  411
Nurmenukk

Teema: Kodu sisekliima

Töökorras suitsuanduri vajalikkus kodudes on oluline. Markose teekond algas ohutuskoolitusega Kehtna vabatahtliku päästekomando juures, kus selgitati suitsuanduri ja vingugaasianduri erinevust ning mis maitse tekib suhu mürgistuse puhul. "Tere, tulin teie suitsuandurit ja vingugaasiandurit kontrollima"- selle lausega avanes Markosele 8 ust. Koos kontrolliti üle 16 suitsuandurit ja 3 vingugaasiandurit. 2 suitsuandurit vajasid patareivahetust ja üks suitsuandur tuli paigaldada. Näidati, kuidas vanemad inimesed kontrollivad suitsuandurit ,kui nad ei ulata andurini. Teine teema oli meil "Metsa vabalt". Helena istutas 7 kaseistikut. Taimi istutades märkas ta, et loodus teeb seda istutustööd ka ise. Kõik istutatud kased kasvavad rõõmsalt. Rebeka hoolitseb omakasvatatud tomatitaime eest ja lubas ka tomateid meile maitsta anda. Karl pani kasvama kapsataimed. Tänaseks on seemnetest sirgunud ilusad suured taimed, mis ootavad veel soojemaid ilmasid, et neid saaks õue istutada. Lapsed oskavad hinnata olemasolevat, väärtustada meid ümbritsevat.
Hääli:  160
Jaaniussikesed

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Võta vabalt kampaania jooksul oleme saanud palju uusi ja värskendasime vanu teadmisi ja oskusi. Asendasime (õmblesime) kilekotti riidekottiga. Hoidsime kokku vett ja elektrit, koristasime meie loodust. Osalemine innustas meid veel rohkemgi uurida ja tegeleda looduse ja keskkonnaga seotud teemadega. Meie Eestimaa loodus on imeline ja väga tähtis on tema elurikkuse säilitamine. Loodame, et omandatud oskused ja teadmised muutuvad meie põngerjatele ja nende vanematele harjumuseks. Et saada kinnitust kas meie tutvusringkond on teadlik keskkonna probleemidest küsisime neid „Mida sa saad teha looduse heaks?” 1. Iga kevad istutan puid.2. Käin jala, sõidan- jalgrattaga, ühistranspordiga.3. Kingin sõbrale oma istutatud puu, põõsa, lille jne. 4. Maakodu ümbruse hoian  korras.5.Istutame kõrvitsataimi, et sügisel  kõrvitsaid loomaaeda viia.6.Hoida maastike ja parke meie kodukohas puhtana.7.Rajame lastele mängupargid loodusesse ja hoiame prügist puhtana.8.Kui grillime, siis ettenähtud kohas. 9.Kasutame sisseostude kojukandmiseks paberist kotte.10.Kasutatud riided anname sõpradele.11.Tööjuures kasutame ainult IT teenust (ei kasuta paberit).12 Ei viska prügi looduses.13.Ei osta hulgaliselt palju asju, mida pärast läheb prügikasti.
Hääli:  199
Jaaniussikesed

Teema: Metsa vabalt

Valisime selle teema, sellepärast et, selle teema juures saab lastega väga palju erinevaid tegevusi läbi viia, palju uurida ja katseid taha ning läbi selle omandada palju uusi teadmisi ja oskusi. Alustasime kõigepealt sellest , et rääkisime lastele õhust ja õhu saastumisest. Arutasime lastega miks puud on kasulikud ja kui tähtsad nad on meie elus. Proovisime teha vanadest paberitest uue paberi. Mis oli meie jaoks uus ja põnev kogemus. Mida hakkame rakendama edaspidi oma töös. Lastele ka meeldis uue paberi tegemise protsess ning tulemus ülltas ja rõõmustas neid. Arutlesime lastega taimede „evolutsioonit”, kuidas seemnest kasvab taim. Seejarel panime mulda kuuse seemned. Selle valiku tegid lapsed ise. Uurisime asjatundjatelt, kuidas on õige istutada kuusepuu. Selgus, et see ei olegi nii lihtne. Kuusk vajab palju hoolt. Aga me jaame lootma, et tuleb midagi välja. Selleks, et näidata lastele kiiremat tulemust istutasime sibulaid. Lõpuks rääkisime lastega et mida nad ise saavad teha et meie õhk oleks puhas: 1. Kui istud vanematega autos palu, et ema ja isa lülitavad mootori välja. 2. Ole sportlik , jaluta, sõida rattaga koos ema ja isaga. 3. Toalt lahkudes kustuta tuli. 4. Küsi oma ema ja isa käest kuidas saab veel energiat säästa.
Hääli:  194
Tondi põhikooli LÕ
https://youtu.be/_MXFeesva-k
Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Valisime selle teema, et anda oma panus inimeste keskkonnateadlikkuse suurendamisele. Oleme projekti raames uusi vaatenurki ümbritsevast maailmast saanud ning samm sammult vastutustundlikumaks kasvanud. Kogu kooliperet kaasav kampaania "MIS NÄOGA VAATAVAD PUUD ILMAELU" on tõepoolest kaasav. Meie weebisein täieneb igapäev uute põnevate leidude ja vaimukate mõtetega. Osalejad on kommeteerinud, et enam ei saagi õue minna, nii et puid ei vaataks ja nendega mõtteid ei vahetaks. Veebiseinal on postitusi nii õpilastelt, õpetajatelt, kooli töötajatelt, lastevanematelt ja meie sõpradelt.
Hääli:  144
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://www.youtube.com/watch?v=yZ-xUKG-URg&t=8s
Teema: Liigu vabalt

Oleme kõik olnud viimased kuud kodused ja veetnud palju aega kodus ning ekraanide taga. Rohkem oleks vaja aega veeta õues. Mida aga seal õues teha? Meie tegime GPS-kunsti! On eesti keel, kunstiõpetus, loodusõpetus, informaatika ja kehaline kasvatus - kõik ühes! Saime olla õues ja jäädvustada igaüks ühe tähe, numbri või kirjavahemärgi jalutades, joostes või rattaga sõites. Kõige toredam oli see, et ka pereliikmed võeti liikumisel kampa!
Hääli:  521
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

"Võta Vabalt" kampaania oli väga huvitav ja kasulik algatus. Meie rühma lapsed, lapsevanemad ja õpetajad said ülesannete täitmise käigus teada palju uut ja põnevat. Me tõesti püüame olla hoolivamad meid ümbritseva looduse vastu. Laste vaatepilt on muutunud, õpetajad said palju inspiratsiooni ja lastevanematel olid uued väljakutsed.
Hääli:  150
Potsataja

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Учебная программа группы включает в себя элементы экологического воспитания.
Hääli:  22
Öökullid

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Öökullid on kõigeteadjad ja oma uusi teadmisi tuleb ju teistega jagada. Panime kirja, kellele saavad öökullid oma tarkust edasi anda.
Hääli:  50
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Kodu sisekliima

Suitsuandur on kohustuslik igas majapidamises. Otsustasime uurida palju lapsed üldse suitsuandurist teavad ja kas ikka kõigil kodudes on suitsuandur olemas.
Hääli:  437
Rukkilille Herilased

Teema: Metsa vabalt

Valisime just selle teema, sest mets mängib olulist rolli keskkonnas. Mets on koduks paljudele elusolenditele ja on oluliseks looduslikuks varuks inimese elus ning tegevuses, seepärast suuname lapsi mõistma, et hoolitsedes taimede eest, me hoolitseme metsloomade, lindude ja putukate eest ning samas õpime hindama mida ja milleks me kasutame.
Hääli:  88
Öökullid

Teema: Metsa vabalt

Meie pidasime kõige arukamaks külvata ja istutada taimi. See oli hea teema Ülejäägi vabalt jätkuks.
Hääli:  64
Rukkilille Herilased

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Valisime just selle teema, sest väärtustame looduse andeid ja suuname lapsi hoida loodust.
Hääli:  99
Mängupesa

Teema: Metsa vabalt

Istudada ise midagi ja tunda rõõmu.
Hääli:  26
Kastan

Teema: Liigu vabalt

Kevadised päikeselised ilmad kutsuvad õue õppima, mängima ja liikuma.Oluline oli näidata lastele ja nende peredele, et liikumine võib olla lõbus ja mänguline.Perega koos liikumine, õues viibimine ja ühine tegutsemine õpetavad lapsele, et liikumine on igapäevaelu oluline osa. Mängisime erinevaid liikumismänge,looduses bingosid ja tegime GPS-kunsti. Liikuda on vahva, liikuda on hea! Liikudes terveks ja tugevaks!
Hääli:  137
Mesilinnud

Teema: Metsa vabalt

Valisime selle teema, sest selle tulemused mõjutavad meid aasta lõikes kõige enam - kui praegu taimed mulda panna ning nende eest järjepidevalt hoolitseda, saame nende abil oma toidulauda rikastada ka suvel ja sügisel. Külvasime koos porgandeid ja herneid ning erinevaid maitsetaimi. Oma aiast pärit ja armastusega kasvatatud toit on kohe palju parema maitsega kui poe oma ning lisaks sellele teame täpselt kui orgaaniliselt ning puhtalt neid kasvatatud on!
Hääli:  18
Mesilinnud

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Õppisime tänu programmile väga palju ning saime koos kvaliteetaega veeta. Head asja tuleb ka teistega jagada - siis saavad ka sõbrad teadlikumaks.
Hääli:  19
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://liigumevabalt.weebly.com/
Teema: Liigu vabalt

Meie klassis kujunevad mai ja juuni teadlikult liikumiskuudeks, sest aina ilusamaks muutuvad kevadilmad suunavad pilgud õue poole vaatama. Kuna õppida saab ka õues, siis ühildame meeldiva kasulikuga. Värskes õhus viibimine aitab õppimisega paremini toime tulla ning ühised tegevused annavad võimaluse koos perega rohkem koos olla. Lisaks vähendame oma tegevusega kindlasti ka heitgaaside hulka õhus, sest autod seisavad jõude garaažis.
Hääli:  849
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://www.youtube.com/watch?v=2vOpzItTcB8
Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Oleme märkamatult, mitme kuu jooksul, saanud VÕTA VABALT saadikuteks, sest hoolime keskkonnast. Keskkond ei ole ainult maa, õhk või vesi, vaid kõik see, mis meid ümbritseb. Meie mõtted, suhtumine ja teod on olulised. Hoiame looduses elavaid liike, kasvatame ja istutame taimi, vähendame prügi tekitamist ja pöörame tähelepanu prügi sorteerimisele, tarbime targalt, säästame vett ja elektrit, liigume rohkem!
Hääli:  161
Pilvetriinud

Teema: Liigu vabalt

Meie lasteaed on liitunud tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga ning õuesõpe ja liikumine on käinud käsikäes. Õpetaja valmistatud õppemäng sobis selleks suurepäraselt.
Hääli:  29
Tondi põhikooli LÕ

Teema: Kodu sisekliima

Tühipaljas õhk, mis sellest ka rääkida, oli õpilaste esimene mõte. Uurisime siis pisut oma kodu, andureid, toataimi, vaatasime Ringvaate testi vigngugaasi leviku kohta ning teema muutus järjest huvitavamaks. Kõige enam tekitas elevust väide, et "linnakeskkondades võib siseruumi õhk olla saastatum kui õues". Uurisime novaator.err.ee teadusartikleid õhu kohta ja oleme nüüd märksa targemad.
Hääli:  49
Kadrina Keskkooli 6.a klass
https://www.youtube.com/watch?v=8eiqnIjOAaM
Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Tegime video, mis reklaamib kampaaniat Võta Vabalt. Me olime väga õnnelikud, et seda teha saime, sest me oleme alati tahtnud teha videot selles kampaanias ja nüüd oli lõpuks meil see võimalus. Me kõik olime enne seda video tegemist väga ootusärevil, et saame lõpuks teha midagi, mida me oleme nii palju aega tahtnud teha.
Hääli:  69
Kadrina Keskkooli 6.a klass

Teema: Metsa vabalt

Me tahtsime teada saada rohkem metsast ja puudest ning kuidas inimene mõjutab oma tegevusega neid. Eesti on metsarohke riik ja meie metsi tuleb targalt kasutada ja hoida, et see ilus loodusime ei häviks. Seega kasvatasime seemnetest taimi (maitsetaimed, tomatid, sibul) ja istutasime puid. Tarbisime vähem paberit ja kasutasime seda säästlikumalt.
Hääli:  149
SULELISED

Teema: Metsa vabalt

Metsa ja taimede teemaga tegeleb meie rühm igapäevaselt. Kasvatame seemnetest erinevaid aiakultuure ja püüame nakatada selle pisikuga meie rühma lapsi ja vanemaid. Paljudes peredes tegeletakse taimekasvatusega juba aastaid. Taimede kasvatamisest ja hooldamisest peame väga lugu, sest enda kasvataud viljad on kõige maitsvamad.
Hääli:  623
sulelised

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Nelja erineva kampaania käigus on meie teadmised ja oskused täienenud uue rohelisema ja keskkonda säästvama mõtteviisiga. Ole ka sina üks osa rohelisemas keskkonnas!
Hääli:  323
Nurme kooli TT klass

Teema: Metsa vabalt

Mets peidab endas suurt, silmaga nähtamatut varandust (metsa nimetatakse ka "roheliseks kullaks". Kahjuks on inimeste elustiil ja metsade maharaiumine looduskeskkonna tasakaalu tõsiselt rikkunud. Ainult oma teguviisi muutmine võib meid katastroofist päästa. Puud hoiavad nad inimesi ka emotsionaalselt tervetena.
Hääli:  78
Nurme kooli TT klass

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Kuna kampaania tegevuste käigus on lapsed juurde saanud palju uusu teadmisi ja oskusi, siis otsustasime neid jagada ka sõpradele ja tuttavatele, pereliikmetele.
Hääli:  59
Kelluke

Teema: Vaba teema – „Võta Vabalt“ saadik

Õhusaaste on üks peamisi keskkonnatervise riske.
Hääli:  26
Kodutütred

Teema: Metsa vabalt

Kodutütred hoiavad metsa ning arvestavad kõikide oma tegevuste juures sellega. Paberit kasutame säästlikult . Seekord kasvatasime ise kodus taimi, panime potti sidruniseemned ja ootame nende kasvamist, väikesed taimed võrsusid ka paprikaseemnetest aga kõige edukamalt kasvas roheline sibul ning vitamiinirikas tubane minimets andis meile jõudu kevadel.
Hääli:  58
Tallinna Rahumäe Põhikooli 1.A klass

Teema: Kodu sisekliima

Distantsõppe ajal veedame suurema osa ajast just kodus, mistõttu oli see hea ülesanne tubase elu parandamise alustamiseks.
Hääli:  21
Varbla II ja IV

Teema: Metsa vabalt

Tundus põnevam.
Hääli:  16
Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja