Teine fookus VESI

Kokku esitati 40 kodutööd, kus osales rohkem kui 500 eestimaalast ning rahvahääletusel koguti kokku 3629 häält. Loe seiniste tulemuste kohta lähemalt SIIT.


Täname kõiki, kes oma hääle lemmikule andsid!

Igal võistkonnal tuli valida üks järgnevatest kodutöödest:

  • Kodu puhtaks keemia vabalt! Tuli ise valmistada puhastusvahendeid ja teha võrdluseks puhastusi keemia vs isetehtud vahenditega.
  • Jälgida kui palju ühekordselt kasutatavat plasti tegelikult igapäevaselt märkamatult kasutatakse. Leida alternatiive ühekordsele plastikule.
  • Tarbida vähem vett ja jälgida oma tegevusi, mis on seoses veega.
  • Vannitoas ja wc-s on reostus ja vee üle tarbimine väga kerge tekkima. Märgata vannitoas toimuvat ning anda endast parim, et ka seal oleks veetarbimine kontrolli all. Kodutööks oli kirjeldada tegevusi, mis sai tehtud ja mis tulemus oli ning mis on tegevuse järeldus.
  • Igal fookuse raames on alati ka üks vaba teema ning sel korral oli selleks märgata kiusamist, seda takistada ning kindlasti ka mitte ise kiusata!

Kui Sa seni võistkonda moodustada ei ole jõudnud, siis sellest pole väga hullu midagi! Registreeri oma võistkond ära ja osale edaspidistes väljakutsetes. 1. – 20. mai toimub eraldi kodutööde esitamise voor, kõigile kodutöödele, mis hilise registreerimise või muu põhjus tõttu jäid varasemalt esitamata.

  • Galerii
  • Sorteeri:

Hääletustulemused

1 koht
Kohtla-Järve Sipelgad
456
2 koht
Sulelised
399
3 koht
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://issuu.com/kertuuibo/docs/puhastus
362
Tondi Põhikooli LÕ

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Seoses koroonaviirusega muutusid tõsiseks probleemiks noorte kogunemised ja kergekäeline suhtumine viiruse tõkestamiseks vajalikesse kokkulepetesse. LÕ klass testis enda ja oma pere suhtumist reeglitesse ja tegi vajalikud järeldused.
Hääli:  27
Tondi põhikooli LÕ

Teema: Ühekordse plasti vabalt

Eesmärgiks oli õpilastes ja nende peredes teadlikkuse tõstmine, miks on mõtekam kraanivett juua ja kuidas kraanivee eelistamine plastpudelireostust vältida aitab. Praktilise tööna leidsid õpilased mõnusaid veekokteilide retsepte, katsetasid neid ja jagasid üksteisega. Lisaülesandena testisid õpilased lõbusa Kahootmänguna oma teadmisi, kuidas kodus vett säästa ning igaüks uuris välja oma koduse veekasutuse kuu aja jooksul.
Hääli:  30
Mängupesa

Teema: Ühekordse plasti vabalt

Säästa loodust plastiku eest. Vee tarbimine oma joogipudelist.
Hääli:  27
Mesilinnud

Teema: Ühekordse plasti vabalt

See teema andis võimaluse märgata kui palju ühekordset plastikut me igapäevaselt tarbime ning ajendas meid tegema teadlikumaid valikuid.
Hääli:  10
Kodutütarde kultuurirühm

Teema: Ühekordse plasti vabalt

Kodutütred tegutsesid ka kraanivevalisid plastivaba teema, kuna see on väga südamelähedane ja tegelikult lihtne moodus muuta oma eluviise keskkonnasõbralikuks. Tegutsedes ise plastivabalt, annab see signaali ka teistele inimestele su ümber. Kodutütred on mitmeid aastaid oma kevadlaagris Teeme ära kampaanias osalenud ja kui nüüd eriolukorra ajal üks neist taas samas metsas jalutamas käis ja märku andis, et metsaalune ja kraavid on taas plastist prahti täis, nagu nad ei oleks seal kunagi koristanud, siis tegi see meele väga kurvaks. Aga ühtlasi andis veel tõuke, et vältides ise plast(prügi) tekkimist, väheneb ka võimalus, et see jõuab loodusesse. Lisaks plastivabale toimetamisele on kodutütarde jaoks ka kraanivee tarbimine pudelivee asemel nii elementaarne, et seda ei hakanud väljakutseks võtmagi, ei olnud millegiga võrrelda 🙂
Hääli:  62
Kadrina Keskkooli 6.a klass

Teema: Keemia vabalt

Meile läks hinge see, et maailmas on liiga palju keemiat. Vesi on selle pärast reostunud.
Hääli:  162
Kadrina Keskkooli 3.e klass

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Meie klass on juba sügisest VEPA-klass. Püüame olla sõbralikud ja tähelepanelikud üksteise suhtes. See tähendab seda, et meil on oma visioon - mida me soovime rohkem näha, kuulda, teha ja tunda. Soovime oma klassi ja iseenda sisse rohkem rõõmu, viisakust, sõprust, leppimist, naeratusi. Tahame olla rõõmsas seltskonnas, kus keegi ei tunne üksildust.
Hääli:  85
Nurmenukk

Teema: Keemia vabalt

Keskkonna ja looduse säästmiseks on mõistlik vähem kasutada keemilisi puhastusvahendeid ja leida paremaid võimalusi kodu koristamiseks/puhastamiseks. Kuna lapsed olid eriolukorra tõttu kodus, siis palusime valmistada ja katsetada erinevaid omatehtud puhastusvahendeid. Soodast ja veest segatud küürimispastaga on võimalik puhastada pindadelt mustus ja omatehtud õhuvärskendajaga lõhnastada tuba.
Hääli:  74
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://www.youtube.com/watch?v=199-OPFPgR8&feature=youtu.be
Teema: Ühekordse plasti vabalt

Kasutame igapäevaselt väga palju ühekordselt kasutatavat plasti. Prügikastist leiab nii ühekordseid kilekotte, plastmasstopse, ühekordseid nõusid, plastpudeleid kui plastmassist nuge-kahvleid. Inimeste kaudu jõuab keskkonda väga palju mikroplasti. See mõjub halvasti nii meie kui kogu taime- ja loomariigi tervisele. Saame kõik anda oma väikese panuse plasti vähendamisele. Asendame kilekotid riidest poekottidega, paneme puuviljad riidest kotti, võtame kooli kaasa enda veepudeli, jätame söömas käies joogikõrre võtmata, paneme puhvetist ostetud saiakese võileivakarpi. Iga suur teekond algab ühest väiksest sammust. Meie alustasime oma teekonda, alusta sinagi!
Hääli:  184
Tallinna Rahumäe Põhikooli 1.A klass

Teema: Keemia vabalt

"Keemia vabalt" teema sai valitud just sellepärast, et meie 1.A klassile meeldib põnevaid asju katsetada. Tore oli teada saada, kas kodu saab ka keemiavabalt puhtaks. See ülesanne oli ideaalne distantsõppe ajaks ning õpilased ja lapsevanemad said teada, et looduslikest vahenditest tehtud puhastusvahendid on efektiivsed kui mitte öelda, et palju paremad kui keemiliste koostisosadega vahendid.
Hääli:  22
kodutütred

Teema: Märka vabalt vannitoas

kuna vannituba on koht mida igaüks peab kasutama mitu korda päevas siis meie elu justkui keerleb selle ümber
Hääli:  30
Nurme kooli TT klass

Teema: Vee vabamalt

Kuna magevesi on haruldane ja väärtuslik loodusvara siis see tähendab, et puhast vett ei ole võimalik asendada. Seetõttu peaksime kõik püüdma teadlikumalt käituda.
Hääli:  67
Rohetiim

Teema: Ühekordse plasti vabalt

Valisime antud teema, et oma tarbimisharjumusi muuta ning märgata oma ostudes ebavajalikku ühekordset plasti.
Hääli:  11
Öökullid

Teema: Keemia vabalt

Väikesed öökullid on kõik hetkel kodused. Teame, et praeguses olukorras tegeletakse palju kodus koristamisega. Mõtlesime, et anname vanematele nuputamiseks just selle ülesande - millest valmistada üks hea keemiavaba puhastusvahend. Seda ülesannet said kaasa mõelda kõik meie lasteaia sõbrad, tuttavad. Ülesanne sai postitatud lasteaia facebooki lehele, kus igapäevaselt ootame sõpradelt erinevate ülesannete lahendamisest fotosid.
Hääli:  53
Kadrina Keskkooli 6.a klass

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Mõtlesime kiusamise teema peale ning püüdsime üheskoos kaardistada kiusamist. Mida rohkem me seda märkame, seda rohkem oskame ka seda ennetada.
Hääli:  65
Jaaniussikesed

Teema: Keemia vabalt

Eesmärk oli suunata osalejate tähelepanu sellele, et iga keemiline puhastusvahend on saasteaine, mis põhjustab ökoloogilise tasakaalu häireid. Seoses 12. märtsil kehtestatud eriolukorraga 16. märtsist lapsed lasteaeda enam ei tulnud. Tegevusi oli planeeritud aga palju. Otsustasime, et ainuke võimalus tegevuste läbiviimiseks on interneti teel lastevanematega suheldes. Sissejuhatuseks teemasse lastevanematele oli saadetud film „Püha Vesi“. Film veeressursside tähtsusest ja vajadusest. Samuti osalejad otsisid ja jagasid infot ohtliketest puhastusvahenditest ja kodukeemiast. Koostasid nimekirja ökoloogilistest puhastusvahenditest ning jagasid omatehtud puhastusvahendite retsepte. Mõned lapsevanemad jõudsid neid isegi katsetada. Isetehtud puhastusvahendid olid küllaltki head ning neid saab väga effektiivselt kasutada. Uurides seda teemat avastasime, et 22. märts on rahvusvaheline veepäev. Sellel päeval otsustasime, lisaks meie teemale, läbi viia ühe katsetuse. „Kui palju saab üks perekond kokku hoida vett päevas?“ Osalesid 10 perekonda. Igas perekonnas on umbes 4 kuni 6 liiget. Tegime natuke matemaatikat ja katse käigus selgus, et 10 perekonda saab ühe päevaga kokku hoida umbes 1100 liitrit vett.
Hääli:  51
Jaaniussikesed

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Mõned inimesed on pikad. Mõned inimesed on lühikesed. Mõnedel inimestel on tedretähnid või prillid. Inimesed on mitme erineva nahavärviga. Mõnedele meeldib tantsida, mõnedele meeldib maalida, teised aga mängivad pilli. Aga igaüks on eriline! Ja Sina ka. Mis teeb sind nii eriliseks? Kas sa näed välja nagu sinu sõber? Muidugi mitte- Sa näed välja nagu sina ise! Neid küsimusi pidid küsima lastevanemad oma lastelt. Lapsed koos lapsevanematega pidid arutlema iga pereliikme omapärasust. Tahtis oli lastele seletada, et iga inimene võib millegi poolest olla eriline ! Pärast lapsed joonistasid endast portree. Usume, et kui me õpetame lapsi märkama endas ja teistes inimestes tugevaid külgi, saame aidata lastel kasvada õnnelikumalt! Õnnelik inimene on rahul endaga ja ei kiusa kedagi! 
Hääli:  50
Timuskid

Teema: Ühekordse plasti vabalt

Maailmas kasutatakse liiga palju ühekordset plastikut ja seetõttu tahame oma panuse anda selle vähendamiseks. Vahetasime tavamähkmed riidest mähkmete vastu, plastikust joogikõrred metallist joogikõrte vastu, puuviljakotid heegeldasin ise taaskasutusest ostetud heegelniidist, toidukile asemel kasutame nüüd silikoonist kaasi ja riidest poekotid õmblesime juba eelmise väljakutse raames
Hääli:  10
Mesilinnud
https://www.powtoon.com/c/clhBqF4Gqk1/1/m
Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Kiusamise vähendamine meie ümbert on oluline probleem, millega tuleb tegeleda. Lähenesime ülesandele läbi video loomise!
Hääli:  10
Sirelivõsud

Teema: Keemia vabalt

Ühte alateemat oli keeruline valida, lapsed valisid igaüks teema, mis neile rohkem meeldis. Keemia vabalt sai valitud, sest seal sai ise midagi kätega teha ja proovida, mis vahe on, kui kasutada poe vahendit või ise teha. Keemia vabalt kõrval oli teine väga kõnetav teema laste jaoks tarbi vähem vett. Lapsed mõtestasid lahti ja arutasid vee tähtsuse üle, selle üle, et mis siis saab kui vesi otsa lõppeb. Ja mida meist igaüks saaks teha, et vett kokku hoida. Üks kõige lihtsam lahendus on, et hoia vahepeal kraan kinni (st hambapesu ajal, käte pesu ajal, dušši all käies). Ja taimede kastmiseks saab koguda vihmavett.
Hääli:  17
Maarja kirik

Teema: Keemia vabalt

Meile meeldib,et asju saab puhtaks ka ilma keemiata.
Hääli:  11
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Kiusamine on alati aktuaalne teema. Olles praegu kodus saime lugeda kiusamise kohta, vaadata videoklippe ning mõtiskleda selle üle, mida meie saaksime teha, et oleks vähem kiusamist. Oma mõtted panime kirja plakatitele(kirjutasime, trükkisime, joonistasime, kujundasime), mida kooli minnes jagame ka terve kooliperega.
Hääli:  261
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://issuu.com/kertuuibo/docs/puhastus
Teema: Keemia vabalt

Praeguses olukorras veedavad pered palju aega kodus. Ja kui palju inimesi on iga päev kodus, siis tuleb tihedamini ka elamist koristada. Selleks, et keskkonda vähem reostada ja loodust säästa, on mõistlik kasutada puhastamisel ja koristamisel erinevaid loodussõbralikumaid vahendeid, mis meil juba igapäevaselt ka kodus kasutusel on. Äädikas, vesi, sidrunimahl, vedelseep, sooda, ajalehed, tuhk - need on kõik kodused vahendid, mida saame iga päev ära kasutada. Pered panid oma kodused keemiavabad nipid kirja ja valmis "Puhastusnippide kogumik", mis on leitav siit: https://issuu.com/kertuuibo/docs/puhastus
Hääli:  362
Vasalemma Põhikool

Teema: Vee vabamalt

Praegu, kui kõik me õpime distantsilt ja oleme kodudes, tunneme vahel igavust ja igatsust sõprade järele. Samuti kulutame kodus olles rohkem. Seetõttu panime kokku mosaiigi, kus on natuke nikerdamist igavuse peletamiseks ja ideid, kuidas ära kasutada vihmavett ja vett kokku hoida. Igavuse peletamiseks saab teha vanadest munarestidest roose. Vihmavee kogumine - vana 100 liitrine rikkis boiler, kinnitada nii, et sinna koguneb katuselt vihmavesi, ühendada torudega ja autopesu vesi olemas... Ka lilled kastetud.
Hääli:  74
Sulelised

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Ära tee teistele kunagi seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse! Selline mõte seostus koheselt kiusamisest vabaks teemaga.
Hääli:  399
Sulelised

Teema: Vee vabamalt

Antud teema on aktuaalne kogu maailmas, sest ilma veeta pole elu. Meie lasteaias on korraldatud vee teemalisi päevi. Kuna vesi on väga vajalik inimoganismile, siis 22. märtsil ülemaailmsel veepäeval seadsime meeskonnale eesmärgiks rohkelt vett juua. Samas mõelda ka sellele, kuidas mõistlikult vett tarbida.
Hääli:  338
Kastan

Teema: Keemia vabalt

1. Soovime arendada „rohelise mõtteviisi“. 2. Eriolukorrast lähtuvalt kõnetas enim see teema. 3. Meile meeldib teha katseid. 4. On südamekuu ja pöörame tähelepanu tervislikele eluviisidele, hügieenile. Seekordne kodune ülesanne pani proovile meie kõigi loovuse, kuidas eriolukorras antud teemal rääkida ja tegutseda. Iga nädal saatsime peredele mõtteid, kuidas eriolukorras saavad pered koos avastada, katsetada, uurida ning meisterdada. Üheks soovituseks oli kodus teha katseid teemal „keemia vabalt“. Vahvad pered toetasid meie plaani ning saatsid meile fotosid oma katsetustest. Meie pered uurisid kodus: 1. Kuidas puhastada koduste vahenditega münte? 2. Kuidas dušši nurgas olevat katlakivi eemaldada? 3. Kui peale tee joomist on tass nö parkinud, kuidas tass puhtaks saada? 4. Põranda mopiks sobib ka üksik sokk 5. Kuidas puhastada kamm mustusest?
Hääli:  113
Kristiine Rohelised

Teema: Keemia vabalt

Praegu eriolukorra ajal tundus meile see teema kõike aktuaalseim. Kuna lasteaias töötab praegu vaid 2 valverühma ja õpetajad ning õpetaja abid teevad kaugtööd, siis oligi hea anda koduseks tööks kodu puhastamine looduslike vahenditega.
Hääli:  10
Potsataja

Teema: Vee vabamalt

Детей младшего возраста интересуют различные аспекты связанные с водой.
Hääli:  20
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Meie rühmas on juba 6 aastat kasutusel Kiusamisest Vaba Lasteaed (KVL) metoodika. Lähtume oma tegevustes KVL metoodika väärtustest ning õpetame neid väärtuseid oma lastele.
Hääli:  172
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Keemia vabalt

Me valise just selle teema, kuna meie lastele meeldib katsetada. Kasutame igapäevaselt väga palju keemilisi aineid, mis on ohtlikud nii inimestele kui ka loodusele. Proovisime kasutada erinevaid keemiavabu ja odavamaid vahendeid. Lapsed said kodukarantiinis katsetada erinevaid võtteid koos vanematega. Lapsed proovisid puhastada nõusid, pliiti ja aknaid söögisoodaga, sidruniga ja äädikaga.
Hääli:  456
Nurme kooli TT klass

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Oleme koolis õpilastega arutanud, et vahel me ei pane tähelegi, et see, kuidas me käitume või mida me ütleme, võib kellelegi haiget teha. Teema kordamiseks vaatasid õpilased kodus multifilmi kiusamisest ja sõprusest. Samuti joonistasid õpilased plakatid, mis paneks oma käitumist rohkem jälgima ja kontrollima.
Hääli:  61
Varbla II ja IV

Teema: Vee vabamalt

Praegu on just õige aeg turgutada oma keha vahtramahlaga.
Hääli:  14
Rukkilille Herilased

Teema: Vee vabamalt

Veel on äärmiselt suur tähtsus - ilma veeta ei ole elu. Kuna lasteaia lastele meeldib veega mängida ja eksperimenteerida seadsime endale eesmärki teada saada - mis on vesi, kus leidub vett, missugused on puhta vee omadused, mismoodi vesi looduses ringleb, milleks vesi on vajalik taimedele ja loomadele, kuidas vett kasutab inimene, kuidas satub vesi meie kodudesse. Selleks me katsetasime, arutlesime, jälgisime, vaatasime filmist, kuidas vett puhastada nii enne veekraani sattumist kui ka pärast kasutamist.
Hääli:  62
Kelluke

Teema: Vee vabamalt

Vesi on kõige alus ja hindamatu loodusvara, mille tähtsust ja olulisust mõistame ilmselt alles siis, kui seda napib või kui see on muutunud kasutuskõlbmatuks saastumise tõttu. On vaja tarbida võimalikult vähe vett ja kaitsta veeressursse.
Hääli:  25
Pilvetriinud

Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Meie rühm on liitunud Kuisamisest Vaba programmiga ning just teisel rühma aastal on paras aeg tuttavaks saanud karud ka endale koju võtta.
Hääli:  57
Päike

Teema: Vee vabamalt

Lüllemäe Põhikooli 2. klass valis teema hääletamise teel. Kodust veetarbimist on hea jälgida, kui õpid terve päeva kodus. Jälgisime ühe päeva vältel tegevusi, mis on seotud veega. Vaatasime, kas nt hambaid pestes jätame vee voolama või keerame kraani kinni. Oma tähelepanekud panime kirja enda valmistatud tabelisse. Vesi on meie tähtis loodusvara ja meist igaüks saab aidata kaasa selle säästmisele.
Hääli:  15
Päike
https://youtu.be/yMc_nQ88vSY
Teema: Vaba teema – kiusamisvabalt

Lüllemäe Põhikoolis on väga olulisel kohal kiusamise ennetamine. Oleme liitunud kiusamist ennetava programmiga "Kiusamisest vabaks!". Nüüd oli hea võimalus kaks projekti ühendada. Kuna kiusata ei sobi mitte kedagi ja mitte kuskil, siis oli tore distantsõppe perioodil keskenduda oma kodus olevate inimeste ja loomade hoidmisele. "Kiusamisest vabaks!" programmis oleme õppinud, et massaaž aitab kaasa heade suhete loomisele ja hoidmisele. Hoidsime meeles ka, et kampaania "Võta vabalt" praegune alateema on "Vesi". Praegusel ajal on eriti oluline käsi pesta. See on eriti hästi näha praegusele kodutööle lisatud vahvas videos, kus Kaspar masseerib oma koera ning pärast seda tormab käsi pesema.
Hääli:  15
Ag5klass

Teema: Keemia vabalt

Kas kodu saab puhtaks ka keemiata. Proovisime teha kastanitest pesupulbrit, soodast ja äädikast küürimispastat, sidrunhappest ja soodast seepi. Muuhulgas keetsime ka natuke jahust liimi. Mõned katsetused töötasid hästi, mõned mitte nii hästi, aga oleme veendunud, et puhta kodu jaoks pole vaja osta poest mürgiseid puhastusvahendeid.
Hääli:  63
Pilvetriinud

Teema: Vee vabamalt

Kuna vesi on meie laste vanusele kõige mõistetavam ja igapäevasem, siis tahtsime seda teemat põhjalikult läbi arutada , analüüsida, katsetada. Alustasime vee ringkäigust looduses, saime teada kust tuleb mage vesi, millised mõjud võivad olla merede ja ookeanide risustamisel loodusele ( kaasa arvatud vee ringkäigule). Arutlesime ka selle üle, miks just mage vesi on oluline nii puudele, põõsastele elusolenditele , ka meile, inimestele. Vaatasime filmist ja piltidelt, et maailmas on suuri alasid, kus ongi vee puudus. Lapsed ei olnud sellele varem mõelnudki, sest meil siin on puhas vesi nii enesestmõistetav.Nii jõudsimegi katseteni:Kuidas meist igaüks saab magedat vett, üht tähtsaimat loodusvara hoida. Jõudsime enne eriolukorda koos teha tilkuva kraani katse. Ühe tunni jooksul tilkudes kogunes kaussi 350 ml vett. Kui see kraan tilguks terve ööpäeva, siis oleks vee kadu terve ämber. Hambapesu katse tegid lapsed kodus koos perega.Sealgi olid tulemused ootuspärased.
Hääli:  54

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja