Taaskasutust kui sellist võib algselt kergesti valesti mõista ja see võib tunduda kuidagi eriti tüütu. See ei tähenda, et taaskasutuse puhul räägime vaid vanast ja katkisest, mida ise sellisel kujul ei taha enam ja nüüd on vaja esemele taas uus väärtus anda. Kuigi tõesti, ka see läheb taaskasutuse alla. Küll aga väga tihti räägime siin just vana ja korraliku eseme uuele ringile saatmisest, mida võib ka uuskasutuseks kutsuda. Näiteks Sul on kodus terve hunnik raamatud, mida oled korduvalt lugenud ja tunned, et tahad teha ruumi uutele, aga mis vanadega teha? Visata prügikasti, põletada või pigem võiks nad kedagi teist rõõmustada? Taaskasutuseks on palju erinevaid võimalusi, mis on kasulikud nii keskkonnale kui ka oma rahakotile. Läbi taaskasutuse saab iga inimene teha meie elukeskkonna heaks midagi konkreetset.

Kodutööna taaskasuta vabalt ja tee ise mõnest vanast esemest uus või anna vanale asjale uus väärtus, Sinu vana võib olla kellegi teise uus. Katseta riiete, plastiku või paberi uueks töötlemist või soovimatute asjadele uute omanike leidmist.

Võimalusi selleks on mitmeid ning võtke vabalt appi ka Youtube, kasuta otsingut “ideas to recycle” ning leia endale parim võimalik taaskasutusviis.

Selleks, et kuu lõpus oleks lihtsam oma kodutööd esitada, siis määrake oma võistkonnale kindlasti kohe ka eesmärk, mis soovite antud kodutööga saavutada. Tehke oma tegevusest ja saavutustest pilte ja videoid, sest hiljem on teil neid endal hea vaadata ning parimad palad saate saata žüriile ning rahvale hääletamiseks.

Kodutööd saab esitada kuni 5. märtsi südaööni.
Teisi tarbimise kodutööde võimalusi vaata SIIT.

Riiete ringlus

Riiete uuele ringile saatmine on Eestis aasta-aastalt populaarsemaks muutunud, näiteks aastal 2017 annetasid Eesti elanikud ligi 2000 tonni riideid uuele ringile. Vahendajate abiga jõuavad need abivajajateni, pannakse müüki või töödeldakse ümber. Enamik riietest jõuab aga endiselt olmeprügiga segamini visatult prügimäele. Olmeprügisse sobivad märjad, hallitanud, haisvad riided ja asjad sest neid ei saa ümber töödelda ning need võivad rikkuda teisi korralikumaid esemeid.

Tee rõõmu! Kõige lihtsam on leida oma tuttavate, sõprade ja sugulaste seast inimesi, kelle jaoks Sinu vana on nende uus. Miks mitte korraldada eriline kokkusaamine, kus kõik saavad riideid vahetada? Eriti tänuväärne on selline toimetamine riietega, mis endale enam ei meeldi või mingil põhjusel ei sobi. Näiteks väikelaste riided, mis on väga vähe kantud ning ka peale mitmendat last on endiselt nagu uued.

Tee head! Tänaseks on tekkinud väga palju ettevõtteid, uuenduslike lahendustega, kes tulevad ühiskonnale vastu ja seeläbi lihtsustavad riiete ringlusesse andmist, piisab vaid põgusast internetis surfamisest. Anneta oma riided ja asjad mõnele sotsiaalsele või vastutustundlikule ettevõttele, kus need heade eesmärkide saavutamiseks maha müüakse või otse abivajajateni toimetatakse. Meie ümber on väga palju inimesi ja loomi, kellele iga väiksemgi abi on suureks lohutuseks ning aitab neil oma eluga edasi minna. 

Teeni raha! Suuna esemed tagasi ringlusesse neid müües läbi sotsiaalmeedia gruppide või veebikeskkondade vahendusel. Lõbusaks väljakutseks on minna ka mõnele kirbukale või laadale neid ise müüma. 

Panusta Eesti moodi! Nii mõnigi Eesti disainer kogub oma toodangu tootmiseks kasutatud esemeid, millele hiljem uus funktsioon antakse. 

Tee ise Eesti moodi! Miks mitte ise olla disainer ja luua vanast uus!? Kõik oma kätega tehtud asjad on omanäolised ja nende disainer oled Sina ise. Kasuta lihtsaid võtteid ja loo uusi esemeid. Ka kõige lihtsam embleem, tikand, pross muudab vana särgi või kampsuni uueks. Lapitekk või kaltsuvaip nõuavad küll suuremat kannatust ning aega aga nende väärtus Sulle endale on seetõttu ka suurem. Lisaks saab ka näiteks paberist ja kangast igast põnevat teha, näiteks kausse ja vaagnaid.  Pane oma mõte tööle ja mõtle, mis on see, mille disainer soovid Sa olla!

Kasutatud materjalid.

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja