Kolmas fookus MAA

Kokku esitati 37 kodutööd, kus osales 333 eestimaalast ning rahvahääletusel koguti kokku 5126 häält. Loe seiniste tulemuste kohta lähemalt SIIT.


Täname kõiki, kes oma hääle lemmikule andsid!

Igal võistkonnal tuli teha kodutööks midagi järgnevast:

  • Anda oma panus reostuse vaba keskonna loomisel. Selleks pidi korjama kodukandist/metsa alt/tee äärest prügi. Koguda kokku ohtlikud jäätmed (värvid, õlid jms) ning viia need jäätmejaama.
  • Tarbida senisest vähem elektrit ning proovida elu elektri vabamalt, nt ei vaata telekat, tarbida vähem nutit ja arvutit, kustutada tuled, mida parasjagu ei vajata. Samuti eemaldada seade vooluvõrgust, kui seda parasjagu ei kasutata.
  • Uurida missugused liigid kuuluvad Eesti kaitsekategooria liikide sekka ning mõelda kaasa, kuidas läbi igapäevase tegevuse võimaldada elu väljasuremise vabalt. Nooremad osalised said joonistada loomi, kes kunagi elasid, aga on tänaseks välja surnud või kelle püsima jäämine on täna ohus.
  • Elada ülejäägivaba elu ning mitte lasta toitu halvaks, planeerida nädala söögid ja osta vaid vajalikku. Tarbida süües ja süüa tehes kokkuhoidlikult. Kui jääb üle, siis pakkuda neile, kellel on selleks vajadus, näiteks Toidupanka. 
  • Vaba teemana oli võimalik omal valikul välja mõelda, mida/keda ja kuidas saab aidata.
  • Galerii
  • Sorteeri:

Hääletustulemused

1 koht
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://www.calameo.com/read/00452111101205da76f9e
533
2 koht
SULELISED
494
3 koht
Jaaniussikesed
476
Tondi põhikooli LÕ
https://www.youtube.com/watch?v=TETjquye7Gw
Teema: Reostuse vabalt

Koduaiad on enam vähem korras, aga aiatagused ja kaugemad kohad, kus jalutame. Lõ klass otsustas, et igaüks suudab vähemalt 2x2 meetrit puhtaks teha. Jagasime üleskutset ka kooliperega! Igaüks koristas, millal sai ja võimalust oli. Usume, et väikesed töösutsakad töötavad natukenegi selle nimel, et prahti enam metsa alla ja teeradade äärde ei tekiks. See, kes kord koristab, ei viska ka prahti enam nii kergekäliselt maha.
Hääli:  95
Sirelivõsud (Võsukese lasteaed)

Teema: Reostuse vabalt

Arutlesime lastega kõik alateemad läbi, sest tähtsad on nad kõik. See alateema tundus laste jaoks kõige huvitavam ja selline asi, mida nad märkavad ise ka koguaeg õues jalutades. Aga tean, et nii mõnedki hakkasid ka elektrit kokku hoidma. 🙂
Hääli:  23
Jaaniussikesed

Teema: Reostuse vabalt

Valisime selle teemat, selle pärast, et see on lihtne ja kättesaadav viis õpetada lastele loodushoidu. Me oleme palju rääkinud lastele prügi sorteerimisest ja ka sellest, et prügi ei tohi maha visata. Nüüd on õige aeg asuda tegutsema.Sissejuhatuseks teemasse lugesime lastele enda välja mõeldud ja koostatud raamatut „Väike Planeet“ . Raamatu saab edaspidi kasutada õppevahendina keskkonna teemade käsitlemisel. Seejärel mängisime prügi sorteerimismängu. Lapsed pidid otsima piltide seast erinevat prügi ja panema õigesse prügikasti. Lasteaias lastega koristasime lasteaia teritooriumit. Lapsed koos oma peredega koristasid omal valikul erinevates kohtades. Kes oma kodu või maakodu ümbruses, kes koristas metsa all. Kes oma kodu lähedas pargis.Kes koristas prügi tee ääres. Kokku koristasime üle 4 hektari erinevat maad.Lastega koos prügi koristamine näitab lastele, mis on prügi loodusele. Lapsed saavad aru, et see ei ole hea ja seda tuleb koristada. Lapsed õppivad, et iga inimene suur ja väike saab midagi teha looduse heaks, et loodus oleks meil puhas. Prügikoht pole metsades, põldudel, veekogudes, parkides. Prügi koht on prügikastis.
Hääli:  476
Rohetiim

Teema: Reostuse vabalt

Valisime antud teema, et loodust puhtamaks muuta. Samuti soovisime oma tegevusega innustada ja julgustada ka teisi. Seda siis kas ka loodusest prügi koristamise näol või, et väike kommipaber jääks tasku kuni prügikastini.
Hääli:  18
Jaaniussikesed

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Aitame hoida meie veekogud puhtana. Räägime lastele kui ohtlik on visata maha prügi veekogude ääres. Prügi sattub vette, koguneb veekogude põhjal . Vees võib prügi sattuda kalade organismi ja kahjustada nende tervist. Loomadele, kaladele ja lindudele on vesi vajalik , et elada ja kasvada. Elus organismid vajavad puhast vett. Vesi mis on reostunud inimtegevuse tagajärjel eluks ei sobi.
Hääli:  344
Mesilinnud

Teema: Ülejäägi vabalt

Arvestades praegust eriolukorda, on mõistlik poes käimiste arv viia miinimumini. See oli hea võimalus mõelda välja nädalamenüü ning planeerida oma toiduvarud ette, püüdes leida esmalt kasutust kergemini riknevatele toiduainetele. Munad tulevad meil küll oma kanadelt, kuid muus osas teadsime, et meil on kindlasti võimalik kasutada toiduaineid targasti, ilma arutult raiskamata. Lisaks oli see ka hea võimalus söögitegemisel abiks olla ning koos kokata!
Hääli:  19
Mesilinnud

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Karantiin ja isoleeritus on meie vanaemale ja vanaisale väga raskelt mõjunud - nemadki igatsevad telefonikõnede asemel juba taas lapselastega kohtumist ja meie tegemistest osa saamist. Aitasime veidi nende igatsust leevendada ja joonistasime neile koos pildid, mille neile ukse taha toimetasime. Hoidkem ja hooligem oma lähedastest!
Hääli:  21
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://issuu.com/kertuuibo/docs/elekter_meie_eludes
Teema: Elektri vabamalt

Elekter on iseenesest võtav elu osa. Tihti aga me ei mõtlegi sellele, kui palju elektriseadmeid meil kodus kasutuses on või kui palju me oma käitumisega elektrit üleliia kulutame. Vastseliina Gümnaasiumi 2.b klass viis läbi erinevaid elektrialaseid tegevusi: õppisime tundma elektriseadmeid; tegime oma peredele uurimistöö elektriseadmete ja tarbimise kohta kodudes; kirjutasime lugusid sellest, milline oleks üks elektrita päev; panime kirja viisid, kuidas me ise saame elektrit säästa. Kõik need tegevused köitsime kokku kogumikuks. LOE KINDLASTI!
Hääli:  459
Rukkilille Herilased

Teema: Elektri vabamalt

Valisime just selle teema, sest suuname lapsi märkama, kuidas inimese tegevus mõjub enda tervist ja ümbritsevat ökosüsteemi, õpetades säästlikult kasutama eluks vajalikke ressursse, ilma elusolendite ja taimede keskkonda kahjustamata.
Hääli:  86
Nurme kooli TT klass

Teema: Reostuse vabalt

Möödunud nädalal kevadist roheluse tärkamist otsima minnes märkasid õpilased kurbusega, et igal pool nõnda palju prügi vedeles. Lapsed otsustasid oma kodupaiga teeääred oluliselt puhtamaks kraamida. Järgmisel päeval võeti kaasa tühjad kotid, kindad ja igaks juhuks ka desinfitseeriv vahend ning töö võis alata. Õpilased korjasid maast üles tühjad pudelid, vanad plekkpurgid ja muud pakendid, mida nad tegelikult ju ise sinna visanud polnudki. Pärast said õpilased lahendada reostuse teemalise töölehe.
Hääli:  66
Kadrina Keskkooli 6.a klass

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Valisime teemaks SUITSETAMISE VABALT. Selle teema valik tuli meil väga kiiresti, sest meie arust on suitsetamine väga suur probleem inimeste jaoks. Meie eesmärk oli päästa inimelusid ja vähendada suitsetajate arvu. Mida vähem on suitsetajaid, seda vähem on surnuid.
Hääli:  43
Kadrina Keskkooli 6.a klass

Teema: Reostuse vabalt

Meie eesmärk oli vähendada prügi vabas looduses ja anda märku inimestele, et nad hoiaksid loodust ega viskaks prügi maha ning korjaks prügi üles, kui nad seda leiavad mittesobivas kohas. Väga oluline on, et kõik inimesed saaksid üheselt aru ja hoiaksid loodust.
Hääli:  148
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://www.youtube.com/watch?v=jgHHjP0h-5M&feature=youtu.be
Teema: Vaba teema – aita vabalt

Meie projekti märklauseks on SEGADUSE VABALT. Kui soovime muuta oma käitumist, siis kõige lihtsam on harjutamisega alustada oma kodus. Selleks, et saaksime tulevikus teha suuri tegusid ja aidata planeeti Maa, siis alustame varakult väikeste sammudega. Hoolime, märkame ja tegutseme! Kui hoolime oma kodust, siis läheb meile korda ka oma kodukoha ümbrus. Õppides korda looma ja hoidma, ei tõuse meie käsi ka tulevikus loodust reostama.
Hääli:  72
Tondi põhikooli LÕ

Teema: Elektri vabamalt

Elektritarbimine on iseenesest mõistetav ja selle peale ei mõtle me peaaegu üldse - ainult vanemad, kui arvet tasuvad. Kuidas saab asi mida me ei näe ega tunne meie planeedile liiga teha.
Hääli:  68
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b
https://drive.google.com/file/d/1XmBvfaJ43ykiZrpqo1RZJD_2o0nzExLj/view?usp=sharing
Teema: Vaba teema – aita vabalt

Aitamine - see on üks igapäeva osa. Hetkel oleme sunnitud olema igaüks oma kodus ja seeõttu kedagi ühiselt aidata on keerulisem. Seetõttu otsustasime aidata seda, mida me oma kodust kõige paremini aidata saame - MAAKERA. Aitame maakera sellega, et proovime olla loodussõbralikumad ja rohelisema eluviisiga. Iga õpilane andis 3 lubadust, mida tema selleks ära teha saab. Need 3 lubadust läksid kirja igaühe rohelisele jalajäljele.
Hääli:  426
Tondi põhikooli LÕ

Teema: Väljasuremise vabalt

Ehkki inimkond järjest suureneb, toimub see paljude teiste liikide arvelt. Meid on palju, me reostame märkamatult - mis see üks koni enam teeb? Aga koni ei lagune ja tapab loomi, linde kalu ja meid endidki!
Hääli:  83
Kastan

Teema: Reostuse vabalt

Hoolime loodusest ja käitume looduses olles mõistvalt ning hoolivalt nii teiste inimeste kui ka looduse vastu.
Hääli:  104
Kadrina Keskkooli 3.e klass
https://www.calameo.com/read/00452111101205da76f9e
Teema: Ülejäägi vabalt

Toidu raiskamine on paljudes maades suureks murekohaks. Toitu ostetakse suurtes kogustes kokku ja visatakse hiljem lihtsalt ära. Samas väga paljud inimesed maailmas nälgivad. Ka meil Eestis on palju peresid, kus toiduga priisata ei saa. Meie soovime olla edaspidi toidu tarbimisel ja valmistamisel tähelepanelikumad ning püüame leida võimalusi, kuidas säästlikult tegutseda. See vähendab oluliselt ülejääke, mida ära visata, mõjub hästi nii meie vöökohale kui ka rahakotile. Pealegi on koos perega süüa teha päris tore!
Hääli:  533
Mängupesa

Teema: Reostuse vabalt

Hoida enda ümbritsevat keskkonda puhtana ja keemia vabana.
Hääli:  38
Nurme kooli TT klass

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Kokku sureb igal aastal ca 1 miljon looma ja lindu kilekotijäänuste allaneelamise tagajärjel.. Linnud surevad nälga noka külge takerdunud kile tõttu Kilekotid on ohuks, kui loomad söövad toidu järele lõhnavaid kilekotte. Tihti loomad ja linnud takerduvad kilesse ja surevad seeläbi. Ka kilepaelad, pudelikillud jne on loomadele väga ohtlikud.
Hääli:  47
Pilvetriinud

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Meie valisime seekord vabaks teemaks KOMMIVABALT ja aitame sellega iseenda hambaid ja hoiame tervist!
Hääli:  44
Kristiine Rohelised

Teema: Reostuse vabalt

Oleme lastega väga palju rääkinud prügist, looduse reostamisest ja kuidas me ise saaks seda vähendada või ära hoida. Nüüd tahtsime ka ise reostuse vähendamisse oma panuse anda.
Hääli:  18
Nurmenukk

Teema: Reostuse vabalt

Meie rühma lapsed teavad kui oluline on puhas loodus. Oleme jalutuskäikudel märganud, et tee ääres ja metsas on vedelemas plastpudeleid, kilekotte ja muud prahti. Oleme need kokku kogunud ja prügikasti pannud. Lapsed ei mõista, miks inimesed jätavad endast maha prügihunniku, nende arvates on ju lihtne ja loomulik enda järelt ära koristada. Lapsed leiavad, et see on hoolimatu käitumine. Jakole meeldis loodust puhtaks teha koos perega. Markose koristatud on koolitagune metsarada ja teeääred. Nüüd on neil perega jalutama minnes terve rull prügikotte alati kaasas. Kaisa koos õega puhastas matkarada. Karl on reostuse vähendamise poolt. Helena “saagiks” sai 2 kotti plastik-ja klaaspudeleid ning muid pakendeid. Helena osales ka teemas Väljasuremise vabalt. Kuna kõik konnad on kaitsealused liigid, siis Helena abistas konni tee ületamisel, vältimaks autode poolt laiaks sõitmist. ME HOOLIME!
Hääli:  120
Päike

Teema: Reostuse vabalt

Lüllemäe Põhikooli 2. klass mõistab, et loodust peab hoidma puhtana. Varasemalt on kool korraldanud ülekoolilist prügijooksu. Sel aastal vaatlesime metsa ja veekogu ümbrust (taimed, loomad jms) ning üksi või koos perega õppekäigul käies korjasime ühtlasi ka kokku silma jäänud väikeprügi. Õppisime, kuidas jäätmeid õigesti sorteerida. Seejärel loendasime, kui palju ja missugust prügi tekkis õpilaste kodus kolme päeva jooksul. Teema on meile oluline, sest võtsime endale eesmärgiks märgata inimese käitumist looduses. Tahtsime anda oma panuse, et looduses vedelev prügi ei kahjustaks metsloomi ja reostaks loodust.
Hääli:  48
Tallinna Rahumäe Põhikooli 1.A klass

Teema: Väljasuremise vabalt

Uurisime, millised liigid kuuluvad Eesti kaitsekategooria liikide sekka ning joonistasime loomadest pilte. Mõtlesime, kuidas saame panustada kaitsekategooria loomaliikide säilimisse. Toetasime omalt poolt Eestimaa Looduse Fondi selleks, et kaitsta ohustatud liike ja nende elupaiku, Eestile omaseid loodusmaastikke ja kooslusi.
Hääli:  26
Öökullid

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Öökullide õpetajad on suured loomasõbrad. Lapsevanematele sai idee välja käidud, et aitaks mõnda loomadega seotud organisatsiooni. Vanemad pakkusid välja kaks ideed, õpetajad ühe ning toimus hääletus. Hääletuse käigus selgus, et enamus soovis aidata Paides asuvat MTÜ Paikassi. Tegemist on kassitoaga, kus saavad sooja, hellust ja abi hüljatud kassid. Õpetaja võttis ühendust Paikassi vabatahtlikuga ning saime teada, mida vajatakse. Õpetajad korjasid perede väravatest/majade eest kontaktivabalt kokku annetused ning viisid hea ja parema nurrumootoritele.
Hääli:  64
Öökullid

Teema: Ülejäägi vabalt

See alateema sai valitud koos öökullide peredega. Vanemad olid ühehäälselt nõus aitama Järvamaa Toidupanka. Kriisiajal on kindlasti palju peresid, kes abi vajavad. Õpetajad käisid perede väravate/majade juures korjamas kontaktivabalt annetusi kokku ja viisid toiduvaru organisatsioonini, kes toimetab need abivajajateni. Öökullide pered olid väga suurte südametega, annetati suur kogus head ja paremat.
Hääli:  59
Pilvetriinud

Teema: Väljasuremise vabalt

See teema tundus huvitav. Olime lastega varem rääkinud saurustest ja lapsed pärisid ikka, miks neid enam ei ole. Seekord võtsime arutleda, kuidas Eestis lood on.
Hääli:  28
Kodutütred

Teema: Reostuse vabalt

Kodutütardele on keskkonna puhtus väga tähtis .Oma laagrites ja matkadel viime läbi keskkonnaprogrammi millesse kuulub ka liikumisel prügi ülesvõtmine ehk plogging , eesti keeles prügikõnd. Tahame et meid ümbritsev loodus oleks puhas, et linnud ja loomad saaks olla terved . Prügi ( näiteks kilematerjal , kemikaalid, tubakas jne ) on neile ohtlik. Loodusesse vedelema jäetud prahist võib tekkida metsatulekahju või kulupõleng ( klaas , metall, kemikaalid).
Hääli:  55
Sulelised

Teema: Ülejäägi vabalt

Teema osutus valituks, kuna selgus et paljudes meie rühma laste peredes tehakse hoidiseid, küpsetatakse leiba ja peetakse kanu enda tarbeks.
Hääli:  296
Rukkilille Herilased

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Kevadel loomad valmistuvad paljunemiseks ja otsivad pesitsemiseks hubased ja turvalised kohad. Väikesed loomad võivad teha enda pesa metsa alla ja veekogude äärde jäetud prügi sisse, millega potentsiaalselt ohustavad oma järglaste elu. Meie õpetame lapsi, et iga elusolend on väärt turvalist elu.
Hääli:  96
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Kevadel kuuleme ja näeme tihti, et lapsed talluvad sipelgaid, ämblikuid ja rebivad vihmausse. Me õpetame lapsi hoidma elusolendeid ja olema empaatilisemad. Igal elusolendil on oma koht ja tähtis funktsioon meie ümber.
Hääli:  147
SULELISED

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Teema sai valitud, kuna mesilaste osatähtsus on meie looduses on väga oluline. Mesilastest sõltub meie looduses väga palju.
Hääli:  494
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Väljasuremise vabalt

Me valisime just selle teema, kuna soovisime tõsta laste ja täiskasvanute teadlikust ning vastutust liikide väljasuremise osas. Samuti me tahtsime teada, kas me tõesti saaksime anda oma panusa.
Hääli:  242
Kelluke

Teema: Ülejäägi vabalt

Toiduraiskamine on ülemaailmne probleem, mis muutub iga päevaga aktuaalsemaks.
Hääli:  37
Potsataja

Teema: Vaba teema – aita vabalt

Учебная программа группы включает в себя программу по экологическому воспитанию детей.
Hääli:  30
Paldiski Rohelised

Teema: Reostuse vabalt

Paldiski kooli võistkond valis kodu lähiümbruse koristamise just sellel põhjusel, et antud tegevus annab kohesed tulemused, kuigi tegevus ise suurt pingutust ei nõua. Ometi mõjub see efektiivselt, sest koristamise järel on näha ja tunda, et oled keskkonna ja oma kodukoha heaks vaeva näinud. See omakorda motiveerib õpilasi tulevikus käituma keskkonnasäästlikumalt. Lisaks sellele on prügi looduses kujunenud suureks põhiteemaks linna sotsiaalmeedia gruppides, selle võrra sai iga osaleja anda oma panuse selle parandamisesse.
Hääli:  153
Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja