Iga fookuse raames on meil ka 1 kodutöö, mida kutsume vabaks teemaks. Sel korral on selleks emotsioonivaba ostlemine 2=1 või 1=2, oleneb kuidas keegi endale seda soovib sõnastada. Enne kui ostad, mõtle hoolega, kas päriselt ka vajad seda asja või on mõni alternatiiv. Võiksid teha endaga kokkuleppe, et kui ostad endale ühe uue asja, siis leiad otstarbe kahele vanale, annad ära, teed otstarbe ümber või leiad muu lahenduse.

Selleks, et kodutööd oleks lihtsam esitada, siis määrake oma võistkonnale kindlasti kohe ka eesmärk, mis soovite antud kodutööga saavutada. Tehke oma tegevusest ja saavutustest pilte ja videoid, sest hiljem on teil neid endal hea vaadata ning parimad palad saate saata žüriile ning rahvale hääletamiseks.

Kodutööd saab esitada kuni 5. märtsi südaööni.
Teisi tarbimise kodutööde võimalusi vaata SIIT.

Kuhu viia vanad asjad?

Nagu juba taaskasutuse ja ümbertöötlemise raames oleme rääkinud, siis võimalusi on tänapäeval asjade ringlusesse andmisel või neile uue elu kinikimiseks päris palju. Tuleb vaid ise natuke vaeva näha, kasutada interneti abi ning kindlasti on olemas väga hea lahendus, mis sobib just Sulle!

Tee rõõmu! Kõige lihtsam on leida oma tuttavate, sõprade ja sugulaste seast inimesi, kelle jaoks Sinu vana on nende uus. Miks mitte korraldada eriline kokkusaamine, kus kõik saavad riideid vahetada? Eriti tänuväärne on selline toimetamine riietega, mis endale enam ei meeldi või mingil põhjusel ei sobi. Näiteks väikelaste riided, mis on väga vähe kantud ning ka peale mitmendat last on endiselt nagu uued.

Tee head! Tänaseks on tekkinud väga palju ettevõtteid, uuenduslike lahendustega, kes tulevad ühiskonnale vastu ja seeläbi lihtsustavad riiete ringlusesse andmist, piisab vaid põgusast internetis surfamisest. Anneta oma riided ja asjad mõnele sotsiaalsele või vastutustundlikule ettevõttele, kus need heade eesmärkide saavutamiseks maha müüakse või otse abivajajateni toimetatakse. Meie ümber on väga palju inimesi ja loomi, kellele iga väiksemgi abi on suureks lohutuseks ning aitab neil oma eluga edasi minna. 

Teeni raha! Suuna esemed tagasi ringlusesse neid müües läbi sotsiaalmeedia gruppide või veebikeskkondade vahendusel. Lõbusaks väljakutseks on minna ka mõnele kirbukale või laadale neid ise müüma. 

Panusta Eesti moodi! Nii mõnigi Eesti disainer kogub oma toodangu tootmiseks kasutatud esemeid, millele hiljem uus funktsioon antakse.

Tee ise Eesti moodi! Miks mitte ise olla disainer ja luua vanast uus!? Kõik oma kätega tehtud asjad on omanäolised ja nende disainer oled Sina ise. Kasuta lihtsaid võtteid ja loo uusi esemeid. Ka kõige lihtsam embleem, tikand, pross muudab vana särgi või kampsuni uueks. Lapitekk või kaltsuvaip nõuavad küll suuremat kannatust ning aega aga nende väärtus Sulle endale on seetõttu ka suurem. Lisaks saab ka näiteks paberist ja kangast igast põnevat teha, näiteks kausse ja vaagnaid.  Pane oma mõte tööle ja mõtle, mis on see, mille disainer soovid Sa olla!

Fakte

  • Rootsi keskkonnainstituudi (SEI) uuring* näitab, et suur osa Eestis kogutud riietest ei jõua uuele eluringile ning pool kokku kogutud tekstiilist jõuab prügimäele.
  • Konteinerkogumine Eestis on pidevalt laienenud ning kogused suurenenud. 2019. aastal kogus Humana Eestis kokku 1500 tonni riideid, mis muidu oleks jõudnud prügimäele.
  • Uuskasutuskeskusele annetas eelmisel aastal ligi 130 000 inimest oma asju.

Kasutatud materjalid.

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja