Suurimad veekasutajad on põllumajandus, tööstus ja kodune majapidamine. Veehoidlate vee-energia abil toodetakse 20% maailma elektrist. Kui arenenud tööstusmaades on vee kasutamine juba ammu nii tehniliselt kui ka majanduslikult (vee hinna kaudu) korraldatud, siis paljudes arengumaades heitvett peaaegu ei puhastatagi. Koos heitveega satuvad veekogudesse mitmesugused saasteained, mis pole veekogudele omased. Põllumajanduslikud kemikaalid, reovesi, tööstuslik ja kanalisatsiooni heitvesi võivad sisaldada orgaanilisi ühendeid, lämmastikku ja/või fosforit, mis kõik annavad oma panuse eutrofeerumisele, mille tulemusena toimub toitainete üleküllus veekogus, mis sageli põhjustab vee kvaliteedi halvenemist. Küll aga ei maksa unustada, et meie igapäevane kodukeemia kasutamine ja selle sattumine vette, annab oma panuse vee reostusele.

Veereostus on suure hulga saastunud vee jõudmine veekogudesse või põhjavette inimtegevuse tagajärjel. Vett nimetatakse reostunuks siis, kui seda ei saa enam kasutada mõneks tavapäraseks otstarbeks.

Elu ilma kodu koristamata ei ole kahjuks võimalik. Tihti vajame erinevaid tugevamaid abivahendeid, sest ikka ja jälle ilmuvad katlakivi jäljed, sissekuivanud plekid ja muud ebameeldivad üllatajad. Tegelikult on need vaid mõned näited, millega kodus igapäevaselt kokku puutume. Reklaamides ja poes näeme hulganisti erinevaid puhastusvahendeid aga kas need ka puhastavad hästi, on nad piisavalt keskkonnasõbralikud, kas nad hoiavad puhastatavat pinda ja ka meie tervist. Eks seda juba otsustab igaüks ise. Kõik kemikaalid ei ole ohtlikud, kuid on ohtlikud sünteesitud kemikaalid ehk  ained, mis võivad oma omaduste poolest kahjustada tervist, keskkonda ja vara.

Kuidas vältida vee reostumist?

  • Ära vala kanalisatsiooni ega ka maha vanu lahusteid, värve, kemikaale, vana õli, väetisi.
  • Ummistunud torusid saab avada ka kuuma veega, selle asemel, et sinna valada mürgiseid puhastusvahendeid. Ummistuse vältimiseks, kalla kord nädalas torudesse keevat vett.
  • Ära viska ohtlike jäätmeid tavaprügi hulka. Nii vähendad prügila nõrgvete kaudu keskkonda sattuvate ohtlike ainete hulka.
  • Vaata peale oma kodukeemiale ja leia aleternatiive. Näiteks paljud tööd teevad ära sooda, äädikas ja sidrun.

Keemia mõju keskkonnale

Kohene:

  • Veereostus – kui toodete jäägid satuvad üldkanalisatsiooni.
  • Mullareostus – kahjustumine õli või kütustega.
  • Õhureostus – keemiatoodete kasutamisel tekkivate ohtlike aurude tõttu.
  • Kahju elusloodusele – taimede ja putukate hävimine tarbekeemia jääkide sattumisel loodusesse.

Pikaajaline:

  • Ohtlike ainete kuhjumine keskkonnas, kahjustades elukeskkonda ja jõudes tagasi inimeste toidulauale, näiteks mereandide kaudu.

Enne kui ostad kodukeemiat, mõtle, kas seda on ikka hädasti vaja või saada hakkama ka teiste lihtsate vahenditega, mis kodus olemas.

Kõige levinum kodune puhastusvahend on söögisooda ja -äädikas, sidrun ja tavaline vesi. Aga ka nende vahendite puhul peab teadma, kuidas ning millal neid kasutada. Niisama küürimine ei anna soovitud tulemusi ja nii vahetataksegi looduslikud puhastusvahendid kemikaalide vastu välja. Tegelikult on vaja pisut kannatust ning teadmisi, kus mida kasutada. Siin tuleb appi vana hea Google ning piisab kui kasutada otsingut “tee ise puhastusvahend” ning leia endale parim võimalik puhastusvahend.

KODUTÖÖ 👉 Valmistada ise puhastusvahendeid!

Valmistage ise puhastusvahendeid ja tehke võrdluseks puhastusi, isetehtud puhastusvahendite kui ka poest ostetud vahenditega. Kas märkate vahet ja millist?

Võtke vabalt appi ka Google, kasutades otsingut “tee ise puhastusvahend” ning leidke endale parim võimalik puhastusvahend.

Selleks, et kuu lõpus oleks lihtsam oma kodutööd esitada, siis määrake oma võistkonnale kindlasti kohe ka eesmärk, mis soovite antud kodutööga saavutada. Tehke oma tegevusest ja saavutustest pilte ja videoid, sest hiljem on teil neid endal hea vaadata ning parimad palad saate saata žüriile ning rahvale hääletamiseks. Mõistame täielikult hetke keerulist olukorda, kui üheskoos ei saa praegu kodutöid teha. Seega soovitame võistkondadel püstitada kodutööde eesmärk selliset, et liikmed saavad neid teha individuaalselt kodudes ning virtuaalselt tiimiliikmetele jagada.

Kodutööd saab esitada vahemikus 27. märts kuni 5. aprill, kell 23.59. Hääli oma lemmikutele saab anda 6.-12. aprilli südaööni.
Teisi vee kodutööde võimalusi vaata SIIT.

Kasutatud materjalid.

Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja