Esimeseks fookus TARBIMINE

Kokku esitati 51 kodutööd, pea 1000 eestimaalase poolt ning rahvahääletusel koguti kokku 4429 häält. Tarbimise kodutöid sai esitada kuni 5. märtsi südaööni ning hääletamine läks lukku 12. aprilli südaööl. Täname kõiki, kes oma hääle lemmikule andsid!

Igal võistkonnal tuli valida üks järgnevatest kodutöödest, mille sisuks oli:

  • Pöörata rohkem tähelepanu küünlale ja tema ümbrisele ning kuidas küünlaid põletades tekitada vähem jäätmeid. Kodutööks on välja mõelda ja teostada küünlaümbrise vaba küünal või õlilamp.
  • Vähendada kilekottide kasutamist ja nende sattumist loodusesse. Kodutööks on valmistada alternatiiv kilekotile, et saaks elada kilekoti vabamalt.
  • Anda vanale asjale uus väärtus või teha läbi väikse muutuse vanast uus. Kodutööks on asjade uueks töötlemine läbi taaskasutse, näiteks riiete, plastiku või paberi. Soovimatute asjade kinkimine neile, kes neid vajavad, Sinu vana on kellegi teise uus.
  • Leida võimalus asjade ümbertöötlemisele, näiteks rõivaste mitte vistkamine olmeprügisse, koguda kokku kõik, mida ei oska taaskasutada ning viia ümbertöötlemisele. Osaleda töötubades, kus pakutakse ümbertöötlemisvõimalusi.
  • Vaba teema – emotsiooni vabalt. Enne kui ostad, mõtle hoolega, kas päriselt ka vajad seda või on mõni alternatiiv. 2=1, ostad ühe uue asja ja leiad otstarbe kahele vanale (annad ära, teed otstarbe ümber jne).

Kui Sa seni võistkonda moodustada ei ole jõudnud, siis sellest pole väga hullu midagi! Registreeri oma võistkond ära ja osale edaspidistes väljakutsetes. 1. – 20. mai toimub eraldi kodutööde esitamise voor, kõigile kodutöödele, mis hilise registreerimise või muu põhjus tõttu jäid varasemalt esitamata.

  • Galerii
  • Sorteeri:

Hääletustulemused

1 koht
Kohtla-Järve Sipelgad
426
2 koht
Kadrina Keskkooli 6.a
355
3 koht
Kadrina Keskkooli 3.e
326
Väikeklassikud
https://www.youtube.com/watch?v=A-VyXXw-hE8&feature=youtu.be
Teema: Taaskasutus

Valisime teema kuna kajastasime seda klassis ja koolis.
Hääli:  2
Vasalemma Põhikooli VII klass

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Oleme aastaid küünlaümbriseid kogunud ja kogumispunktidesse saatnud. Aga ikka ja jälle tekib küsimus, kas ilma alumiiniumümbriseta kuidagi ei saa. Meil toimuvad koolis traditsioonilised jõululaadad ja viimastel aastatel on ka seal juba müüdud isetehtud, korduvkasutatavates anumates/purgid/küünlaid.
Hääli:  168
Kadrina Keskkooli 3.e

Teema: Taaskasutus

Meie klassis on taaskasutus alati olulisel kohal olnud. Samuti tegeletakse paljudes kodudes taaskasutamisega. 1. Meil kõigil on kodus palju asju, mis seisavad niisama ja lähevad varsti prügimäele. 2. Uusi asju ei pea alati poest ostma, vaid saab ka ise valmistada. 3. Klaasi, tekstiili, plastiku, papi, paberi jm taaskasutamine säästab loodust. 4. Vanade asjade taaskasutamine vähendab prügi tekkimist.
Hääli:  326
Kultuuriryhm

Teema: Taaskasutus

Kodutütarde Kultuurirühmas tegutsevad juba väga keskkonnateadlikud tüdrukud, kes juba ammu sorteerivad prügi ning kilekotte praktiliselt ei kasutagi. Seetõttu valisime fookuseks taaskasutuse kui lõputuid rakendusvõimalusi pakkuva teema. Juhindusime tegevuses kodutütardele olulistest eesmärkidest - keskkonnateadlikkus, heategevus ja loovus
Hääli:  60
Kadrina Keskkooli 6.a

Teema: Taaskasutus

1. Soovisime saada rohkem teada, mis taaskasutus üldse on. 2. Tahtsime teada, miks ei tohi nii palju uusi asju osta ja ringlusesse saata. 3. Soovisime teada, mis on taaskasutuse eesmärgid. 4. Soovisime anda teadmisi noorematele õpilastele, kes alles avastavad end ümbritsevat maailma.
Hääli:  355
Timuskid

Teema: Kilekoti vabalt

Tegelikult hõlmab meie kodutöö kolme teemat: kilekoti vabalt, vanast uus ja uue vabalt. Sest valmistasime riidest poekotte,. Kasutades selleks kardinaid, laudlinu ja seisma jäänud kangaid. Lisaks andis Liisbet vōimaluse isegi pisikestele riidetükkidele ja niidijuppidele, luues neist tüllimaali koti kaunistuseks.
Hääli:  12
Rüblikud

Teema: Taaskasutus

Seekordseks trabimise fookusteemaks sai valitud “Uue vabalt” – taaskasutus just seetõttu, et see teema oli meil hetkel aktuaalne. Üks lapsevanem just küsis, et kas ta võib tuua meile rühma mänguasju. Kui me ei soovi, siis viskab ta lihtsalt prügikasti. Meie võtsime kõik vastu. Olime ise mängasjade sorteerimisega algust teinud koos lastega: sorteerisime suurt klotsikasti. Seal oli palju erineva suurusega klotse. Jätsime alles klotsid, mida oli kõige rohkem. Ülejäänusid pakkusime teistele rühmadele, et nad saaksid kokku suuremaid komplekte. Õpetajad käisid ning võtsid meilt klotse. Siiski jäid üle mõningad klotsid, mille viisin uuskasutuskeskusesse, et keegi saaks nendest edaspidigi rõõmu tunda.
Hääli:  56
Ingaklass

Teema: Taaskasutus

Oleme taaskasutususku. Kogume kokku peaaegu kõik, mida teised ei vaja ja püüame selle ära kasutada.
Hääli:  53
Larus ridibundus

Teema: Ümbertöötlemine

Valisime ümbertöötlemise, kuna me olime üheskoos uurinud meie ökoloogilise jalajälje kujunemist. Sellega seoses kalkuleerisime välja oma ökoloogilise jalajälje ja püüdsime elad kaks nädalat nii, et see väheneks. Enamasti meil see õnnestus, sest teadlikult vähendasime oma tarbimist ning kasutasime rohkem ühistransporti. Lisaks ökoloogilise jalajälje vähendamisele, püüdsime väikeste tiimidega välja mõelda toredaid ja kasulike tooteid, mis oleks tehtud 99% taaskasutatud materjalidest. Meie väikestes töötubades valmis kaasaskantav tumba (materjalid: käekott, vest, plastpudelid, plastämbri kaas, teip, poroloon), küünlaalus (taldrik ja cd-plaadid), pildiraam (mutrivõti, saeketas, ketist ja rauast jupp ning vana lakk), kaelatugi/padi (kanga jääk ja poroloon), meresokk (vanaraud, mere äärest leitud puutükk, vana lambipesa ning juhe, lambipirn). Kõik meie loodud tootet on igapäevaselt kasutatavad.
Hääli:  47
Maarja kirik

Teema: Ümbertöötlemine

Meie kirikus jääb küünla põlemise järel üle küünlarasva. Teeküünalde topside seest kogume küünlarasva jäägid. ning teeme uued küünlad.
Hääli:  12
Rohetiim

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Valisime selle alateema, sest see on midagi mida me saame rakendada oma igapäevastes tarbimisharjumustes.
Hääli:  10
5MK

Teema: Ümbertöötlemine

Valisime just selle teema, sest teisi teemasid ei olekski saanud valida. Kasutame ammu riidest poekotte ja kõigile esemetele, mis meil enam kasutust ei leia, üritame leida uue kodu. Ümbertöötlemine on väga tugevalt seotud prügi sorteerimisega ning kuna selles vallas oli meil veel arenguruumi, otsustasimegi selle teema enda jaoks läbi mõtestada.
Hääli:  8
Sirelivõsud

Teema: Ümbertöötlemine

Tegelikult on meil mitu alateemat koos, me korjame alumiiniumist küünlaümbriseid ja enne kui need viia ümbertöötlemisse, peaks need seest küünlajääkidest puhtaks tegema. Lapsed kraapisid need tühjaks ja vanast küünlarasvast sulatasime uue küünla.
Hääli:  43
Jaaniussikesed

Teema: Vaba teema

Vähem asju rohkem ruumi.
Hääli:  109
MESIMUMMID

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Rannamõisa lasteaed asub looduslikult kaunis kohas ning me viibime väga palju metsas ja mere ääres. Meie jaoks on väga oluline loodust hoida, armastada ja tema heaks ka midagi ära teha: prügi koristamine loodusest, külmadel ja lumerohketel talvedel loomade ja lindude toitmine, okste korjamine ja põletamine(kasutame kokku korjatud oksi õues söögi tegemisel), kuid mis seal salat, ka pikniku pidamisel. Meie kodudes põletatakse väga palju küünlaid ning vahest on põhjust ka rühmas küünal põlema panna. Küünaldest jäävad järgi ümbrised, mida saab korduvkasutada. Kuna oleme leidnud ka prügi koristades väga palju küünlaümbriseid, siis otsustasime, et meie korjame need kokku ja viime ümber töötlemisele. Oleme kaasanud sellesse aktsiooni ka vanemad, sugulased, tuttavad, sõbrad ja sõprade sõbrad. Me ei tea, kust kohast need ümbrised kõik pärit on, aga meil on hea meel need vastu võtta ja ära viia. Veel üks oluline jalajälg meie looduse hoidmisel.
Hääli:  93
Öökullid

Teema: Kilekoti vabalt

Õpetajad soovisid näidata lastele, et kasulikum on minna poodi omanäolise riidest kotiga, kui kilekotiga. Otsustasime ise punuda kangastelgedel omale kotikanga, millest õpetaja õmbles kokku poemängu tarbeks koti.
Hääli:  154
Jaaniussikesed

Teema: Kilekoti vabalt

Selle teema valisime sellepärast, et see teema on hetkel väga aktuaalne terves maailmas. Kilekotid on väga ohtlikud keskkonnale kuna nad reostavad loodust.
Hääli:  122
Võilille rühm

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Et meelde tuletada detsembris alguse saanud küünlaümbriste korjanduse teemat - ümbertöötlemine ja taaskasutamine.
Hääli:  11
Kelluke

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Очень большое количество форм от свечей выбрасывается, тем самым загрязняют окружающую среду. Также, от этого страдает флора и фауна планеты.
Hääli:  38
Rukkilille Herilased

Teema: Taaskasutus

Meie meeskond valis selle teema, sest lastel tekkis huvi, kuidas on võimalik pappkaste ja plastiktopse kasutada.
Hääli:  54
Kratid

Teema: Vaba teema

Me püüame rühmas toimetada nii,et joonistus, mis on läinud sassi, ei rändaks kohe prügikasti, vaid sellest saab hoopis uue mänguasja voltida.
Hääli:  33
2.a

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Teema valisime sellepärast, et juba eelmisel aastal kogusime oma klassiga küünlaümbriseid. Kuigi ei olnud KÜÜNLAÜMBRISE JAHI kampaaniat, arvasime, et see on meie panus säästa loodust prügist. Tallinna Pääsküla Kooli teiste klasside õpilased andsid ka oma panuse. Enne koolivaheaega lugesime kogutud küünlaümbrised kokku. NEID ON 3780 tk.
Hääli:  10
Kohtla-Järve Sipelgad

Teema: Kilekoti vabalt

Meie meeskond valis just selle teema, sest hiljuti vaatasime filmi prügi sattumisest veekogudesse ja selle tagajärgedest veeloomade elukeskkonnale. Antud film mõjutas laste vaatenurka ja mõttekäiku. Kilekottide kasutamisega kaasnev probleem liigutab meie meeskonda.
Hääli:  426
Mesilinnud

Teema: Vaba teema

“1 uus = 2 vana uuele elule” reegel viis mõtted kohe oma riidekapi juurde. Nägime selles ülesandes head võimalust teha ruumi uutele riietele ning seejuures kinkida seisma jäänud riietele uus elu.
Hääli:  10
Pokula

Teema: Vaba teema

Kokkuvõte tehtud teemal TAASKASUTUS
Hääli:  41
Pokula

Teema: Vaba teema

Kokkuvõte eelnevalt tehtud teemas TAASKASUTUS.
Hääli:  36
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b

Teema: Vaba teema

MÕTLE enne, kui sooritad OSTU. See oli mõte, millest meie lähtusime, kui alustasime osalemist ka oma teises projekti - Räpina aianduskooli "Sõprusetera" projektis. Eelmisel aastal kasvatasime tomateid ja ostsime poest spetsiaalsed potid, mida hetkel enam kasutada ei saa. Sel aastal olime juba TARGEMAD! Kooli kokatädidel oli üleliigseid plastikämbreid ja külvasime oma hernetaimed just nendesse. Ja polnudki poest potte vaja osta! Taaskasutus on tore!
Hääli:  136
Pokula

Teema: Taaskasutus

Koristasime lastega jääkmaterjalide kappi. Äkki hüüdis Eliise:" Vaadake, siin kastis on nii palju erinevaid kilekotte. Sorteerime need kõige enne ära!" Päris mitu hunnikut sai erinevaid kotte.Tekkis kohe huvi, kas neid kilesid saab ka kääridega väiksemaks lõigata. Kääridega ribade lõikamine oli üsna raske, samas tekkisid uued mõtted, mida võiks teha lõigatud ribadest. Teeme pokud, punume järjehoidjad ja kottidest võiks veel teha kilepõlled, et ei määriks vesivärvidega värvimisel riideid ära.Proovisime lastega meisterdada ka lilli, kuid see osutus meile raskeks. Meie rõõmuks pakkus meile abi Loore ema Karin, kes tegi imeilusad sinised roosid. Nii ilusad, et võiks kohe naistepäevaks kinkida. Stefani vanaema toodud vana kootud sall ja linikud ahvatlesid meid kohe lõnga harutama. Kerisime ka osa lõnga juba keradesse. Varsti on meil lasteaias vanaemade päev ja kingimure suur. Otsustasime teha midagi harutatud lõngast. Mõte kerida lõnga papist rõngale ja teha pross, oli päris põnev. Pingutus oli väärt asi, said ilusad prossid, mida kaunistasime veel litritega. Pokude meisterdamisele kaasasime ka emad ja oh üllatust: väga ägedad meistriteosed need lõngapokud.
Hääli:  111
Pilvetriinud

Teema: Vaba teema

Näeme, kuidas sünnipäevadel kingitakse poestostetud ninni-nänni. Kingisaajat rõõmustab ehk hoopis midagi kinkija näppudega tehtu. Samas saab kasutada olemasolevaid materjale: purgid, pitsijäägid jne.
Hääli:  45
Pilvetriinud

Teema: Taaskasutus

Peame oluliseks teadmist, et asju ja materjale ei tohiks kergekäeliselt minema visata prügi hulka. Erinevaid esemeid kasutada on põnev ja samas hoiame loodusressursse kokku.
Hääli:  51
Pirita Kose Lasteaed

Teema: Taaskasutus

Taaskasutus on olnud meie lasteaia jaoks aktuaalne juba palju aastaid. Igal aastal oleme koos laste, personali ja lastevanematega korraldanud näitusi, kus eksponaatideks on taaskasutavatest materjalidest valmistatud meisterdused, näputööd, tarbeesemed, mänguasjad jne. Selle aasta näituse teemaks oli "Vanast uus".
Hääli:  72
SULELISED

Teema: Vaba teema

Kuna munakarpe tekib majapidamisse pidevalt juurde, siis leidsime neile praktilise väärtuse. Munakarpidest meisterdasime roosikujulised süütetabletid, mida immutasime küünlarasvaga, et need paremini süttiks. Lapsevanematel oli pakkuda läbipaistvaid märke ja nendest meisterdasime vanaemadele rinnamärgid. Rinnamärke kaunistasime küünlaümbrisest välja lõigatud lillekestega.
Hääli:  218
SULELISED

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Selle teema valisime sellepärast, et igal aastal kogume oma rühmas küünlaümbriseid. Oleme kogunud ka siis, kui pole kampaaniat. See on üks viis säästa loodust prügist. Lastele on kogumise lõpp alati rõõmu pakkunud, sest kasutame neid enne ära viimist õppetegevustes (loendame, ehitame torni, proovime erinevaid kujundeid teha). Katsetasime küünlaümbrise vaba küünalt kasutades selleks just looduslikku jääd (jääpurikaid).
Hääli:  270
Nurme kooli TT klass

Teema: Taaskasutus

Lapsed said ise oma kätega valmistada endale just sellise eseme - uue koti - nagu neile meeldis. Kotti saavad nad panna asjad, mida neil koolis vaja läheb. Ülesanne oli avatud ja loov ning lõimitud erinevate õppeainetega.
Hääli:  153
Kristiine Rohelised

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Meie õpetajate ja laste juttudest on tulnud välja, et kodudes põletatakse palju erinevaid (ka metallümbrisega) küünlaid. Siit tuli Rohelise Kooli meeskonnal mõte korraldada lasteaia töötajatele geelküünalde valmistamise töötuba. Kogusime kokku väiksed klaaspurgid ja palusime õpetajatel otsida küünalde kaunistamiseks rühmas leiduvat (looduslikku või taaskasutatavat) materjali.
Hääli:  11
Nurmenukk

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Meie rühma lapsed osalesid 4 aastat küünlaümbriste kogumisel. Ja ka nüüdki kogume neid, et hoida meid ümbritsevat keskkonda puhtana. Oleme kaasanud lapsevanemaid, kohalikke elanikke, tuttavaid. Sel aastal kogutud tühjad küünlaümbrised viime ise jäätmejaama. Kogumise käigus panime tähele, et tühjakspõlenud ümbriseid koguneb ikka väga suur hulk. Lapsed on teadlikud prügi sorteerimisest ja taaskasutusest.
Hääli:  294
Keskkonnalapsed

Teema: Kilekoti vabalt

Kuna meie meeskonna kaks liiget on juba loobunud ammu kilekottide kasutamisest siis otsustasime et haarame oma seltskonda ka kolmanda liikme ning valgustame ka teda sellel teemal.
Hääli:  43
Poku

Teema: Ümbertöötlemine

Lastel oli huvi, mis saab kasutatud paberiga teha? Meil oli värvilise paberi jääke, salfräti paberi karp, vana faksi masina paber, ajalehti.
Hääli:  59
Mesilinnud

Teema: Taaskasutus

Antud teema jäi teistest paremini silma just koostegutsemise võimaluse tõttu. Leidsime kolm tühjaks saanud pappkarpi (kohukese kohvrit), mis muidu leiaks tee paberiprügisse või tulehakatuseks ning märkasime, et nendest saaks hoopis toreda sahtlisüsteemi luua.
Hääli:  19
Tondi põhikooli LÕ

Teema: Vaba teema

Tondi põhikooli tööharjutusklassi ülesandeks on 4 korda nädalas serveerida puuvijavahetunnil kaasõpilastele juur-või puuvilja. Selle töö käigus tekib ligikaudu 3 kg biojääke ühes päevas, so 12 kg nädalas. Ühe tööharjutusklassi õpilase vanemad peavad kanu ning neile kanakestele mekib selline toidukraam lausa gurmeena. "Võta vabalt" kampaania raames tekkis meil koostöö, et kõik õunasüdamed ja koored sorteeritakse eraldi anumasse, mis õhtuks kanakeste lauale jõuab.
Hääli:  13
Vastseliina Gümnaasiumi 2.b

Teema: Küünlaümbrise vabalt

Valisime just selle alateema, sest teiste teemadega oleme oma õppetöös juba kokku puutunud. Kilekoti asemele oleme endale kaunistanud ära trükkimise tehnikas riidest kotid. Samuti oleme taaskasutanud vanu riideesemeid ja neid veidi disaininud, et anda neile uus hingamine. Ja vanade riideesemete ümbertöötlemisega hakkame tegelema aprillikuus, kui hakkame ise õmblema sokijäneseid.
Hääli:  176
Mängupesa

Teema: Kilekoti vabalt

Säästame loodust.
Hääli:  28
Ag5klass

Teema: Taaskasutus

Sest meid huvitas, kuidas me saaksime teha plastikpudelist midagi huvitavat ja kasulikku.
Hääli:  125
Varbla II ja IV

Teema: Vaba teema

Saab uuesti kasutada vanu tasse, pähkli koori jne Tass+küünlasisu= vahva küünal
Hääli:  15
Varbla II ja IV

Teema: Taaskasutus

Lindudele on vaja praegu mõelda. Tavaliselt visatakse piimapakk ära, aga nüüd saab uuesti kasutuse.
Hääli:  41
Tondi põhikooli LÕ
https://youtu.be/zO5O5waiTmg
Teema: Kilekoti vabalt

Harjumuse muutmiseks on probleemi teadvustamisest vähe. Püüame oma tegevusega toetada olemasolevate kottide taaskasutamist. Ka kilekotti saab korduvkasutada!
Hääli:  13
Kastan

Teema: Taaskasutus

Osadel lastel puudus pidžaamakott ja nii sai iga laps omale vajaliku koti ise valmistada. Oma tehtud kotiga on toredam on poemängu mängida .
Hääli:  126
Päike
https://youtu.be/BpQR-6Xu63Q
Teema: Vaba teema

Vaba teema – emotsiooni vabalt vailsime, kuna see lõimib hästi meie üldõpetuses käsitletava teemaga "Asja väärtus ja hind". Kas ostan ostukampaania ajal kõike, mis silma jääb või teen kaalutletud oste?
Hääli:  13
Päike

Teema: Taaskasutus

Lüllemäe Põhikooli 2. klassi jaoks on oluline jäätmeid sorteerida. Meie klassis oli paberiprügi jaoks pappkastist tehtud Oravake. Kuid sõbrake väsis ja läks katki. Õpetajal leidus parasjagu üks tühi pappkast. Otsustasime seda taaskasutada ja klassi uue paberiprügi kogumise koha meisterdada. Valmis lõbus prügikast "Konnake". Lisatööna taaskasutati pudelikorke, et teha tavaprügikasti jaotur (olmeprügi ja kompost).
Hääli:  50
Kratid

Teema: Taaskasutus

Meil on rühma kogunenud mängu- ja õppevahenditest järgi jäänud suuri pappkaste ning ühe lapsevanema poolt toodud Lego katalooge. Oli juba ammu mõttes meisterdada pappkastidest mänguasjakastid. Kui lapsed saavad midagi oma kätega valmistada ja ise millegi vajaliku loomisel abiks olla, siis õpivad nad ka nii enda kui teiste tööd ja ümbritsevat kekkonda paremini väärtustama.
Hääli:  14
Roheliste Südamete klubi

Teema: Vaba teema

TARBIMINE- ENERGIA KOKKUHOIU VÕIMALUSED Tegemist oli rahvusvahelise Sooja Kampsuni nädalaga, kus iga rühm kaunistas ühe kampsuni ja räägiti energia kokkuhoiu võimalustest. Klubi uuris ka erinevaid energialiike ning otsustasime lasteaias teha kontrolli ankeedis näidatud olukordadele.
Hääli:  5
Tallinna Rahumäe Põhikooli 1.A klass

Teema: Ümbertöötlemine

Koolis toimus teadusnädal teemal "Tarbin mõistlikult ning vähem, sest #minavastutan" ning meie klassis oli luubi all "Prügi teke ning selle ümbertöötlemine". Tänased noored saavad muuta homset maailma! Iga samm on oluline! 1.A klass õppis prügi õigesti sorteerima, oma tarbimist vähendama ning selle teema raames külastasime Eesti Pandipakendit. Ühiselt kogu klassiga tegime klassi eraldi papi ja paberi jaoks kogumiskasti.
Hääli:  39
Liitu uudiskirjaga
Kampaania korraldaja
Kampaania rahastaja